Článek
Čína si dělá nárok na téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.
Spojené státy s cílem zajistit důležitou oblast, ve které objem zahraničního obchodu dosahuje až pěti biliónů dolarů (124 biliónů Kč) ročně, posiluje v regionu svou vojenskou přítomnost. To Peking sleduje se zjevnou nevolí a opakovaně rozhořčeně reaguje.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
„Militarizující podmínky”
Čínské ministerstvo obrany v sobotu obvinilo Spojené státy, že ve sporné oblasti záměrně zvyšují napětí. "Takové akce ze strany USA představují vážnou vojenskou provokaci a v Jihočínském moři vytvářejí složitější, až militarizující podmínky," uvedlo ve svém prohlášení. Zároveň vyzvalo Washington, aby neprodleně podnikl opatření, jež takovým incidentům zabrání, a předejdou tak poškození vztahů mezi ozbrojenými silami obou států.
V prohlášení se upřesňuje, že vojenská posádka na dotyčném ostrově vyhlásila 10. prosince při přeletu bombardéru poplach a vyzvala letoun, aby oblast opustil. Ministerstvo v této souvislosti podobně jako v minulosti varovalo, že podnikne všechna nezbytná opatření k obraně čínské svrchovanosti a bezpečnosti.