Článek
Stovky ultrapravicových extremistů s hořícími pochodněmi se nejprve střetly v univerzitním areálu kvůli sporu o vlajku s konfederačním křížem, kterou kritici označují za symbol rasismu a otrokářství. Bitku rozehnala policie slzným plynem. [celá zpráva]
Při incidentu, kdy auto najelo do davu, zemřela dvaatřicetiletá žena, zatímco 19 dalších lidí bylo zraněno, z toho pět těžce. Starosta města Mike Signer událost označil za teroristický útok. Řidič James Alex Fields čelí obvinění mimo jiné z vraždy druhého stupně.
FBI v rámci vyšetřování případu analyzuje všechna fakta a nevylučuje, že dvacetiletý Fields může být obviněn i z porušení federálních zákonů. Tam by mohlo spadat i obvinění z terorismu.
Fields najel do skupiny lidí, kteří protestovali proti přítomnosti stoupenců bělošské nadvlády. Autem usmrtil Heather Heyerovou. Podle starosty Signera se pachatel dopustil teroristického útoku s použitím auta jako zbraně. Fieldsova matka Samantha Bloomová agentuře AP řekla, že věděla, že se její syn chystá na demonstraci, netušila prý ale, že jde o shromáždění bělošských extremistů. Myslela si, že to bude akce namířená proti Trumpovi.
Rasisté nejsou vítáni
Guvernér Virginie Terry McAuliffe bělošské extremisty obvinil, že jen předstírají vlastenectví. Upozornil je, že pro ně v jeho státě není místo. "Nejste tu vítáni," zdůraznil.
Dcera prezidenta Trumpa sobotní událost na twitteru odsoudila. "Ve společnosti by nemělo být místo pro rasismus, nadvládu bílých ani pro neonacisty. Musíme se všichni sjednotit jako Američané - a být jednou zemí, jednotní," napsala Ivanka Trumpová.