Článek
„Nesmysl, je to naprosto směšné a zaslouží si to ignorovat,“ uvedla GCHQ v prohlášení. To, že se britská tajná služba rozhodla veřejně reagovat, označila BBC za nezvyklý krok.
Britové reagovali na čtvrteční vystoupení Trumpova mluvčího Seana Spicera. Ten se odkázal na bývalého soudce Andrewa Napolitana, který dnes pracuje jako komentátor v televizi Fox News. Napolitano s odkazem na tři zdroje z tajných služeb uvedl, že „prezident Obama narušil řetězec velení“ a dal Trumpa v závěru předvolební kampaně sledovat. „Nevyužil (k tomu) americkou NSA, CIA, FBI ani ministerstvo spravedlnosti. Použil GCHQ.“
To prezident ani nemůže, tvrdí Obamův kancléř
O tom, že Obama „dal napíchnout“ newyorský mrakodrap Trump Tower, napsal Trump na sociální síti Twitter. Obamu přitom označil za odporného člověka a nepřímo pohrozil stíháním.
Pro Trumpova tvrzení se dosud nenašly důkazy a sám prezident žádné nepředložil. Jeho okolí se spíše odkazuje na zprávy v médiích. Obama nařčení označil za lež a jeho bývalý kancléř Denis McDonough nově uvedl: „Prezident nemůže nařizovat odposlouchávání. Prezident odposlechy nenařizuje a prezident je nenařídil.“
Spicer ve čtvrtek vystoupil před novináře. Krátce předtím se usnesl senátní výbor pro zpravodajské služby, že Trumpovo nařčení Obamy se na ničem nezakládá. [celá zpráva]
Spicer se kvůli tomu hned v úvodu tiskové konference dostal do hádky s novináři, které po prvním dotazu na závěry senátního výboru obvinil z toho, že si ze zpráv vybírají. Poukázal přitom na výrok šéfa zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů Devina Nunese, který poznamenal, že Trumpovi lidé se mohli ocitnout v zorném poli tajných služeb v souvislosti se sledováním údajných ruských snah ovlivnit dění v USA před prezidentskými volbami.
Související témata:
Samotný Nunes současně novinářům ohledně Trumpa radil, aby prezidentova slova nebrali tak doslova.