Článek
Expertní tým z Kalifornské univerzity a výzkumného oceánského ústavu Scripps v San Diegu na oceánském dně prohledával plochu o rozloze 36 tisíc akrů. Pátral mezi Los Angeles a ostrovem Santa Catalina. Nasměrovaly ho tam zvýšené hodnoty toxických látek v sedimentu a místním ekosystému.
Na podmořských záběrech, které převzala a v úterý zveřejnila agentura AP, jsou vidět značně zanesené předměty tvarem připomínající barely. Zřejmě jde o ztracenou „zásilku“, po níž ekologové pátrali roky. Potvrdit to musí ještě laboratorní testy.
Sudetské Němce vítalo Bavorsko i vidlemi a postřikem DDT
Pátrací týmy využily podmořské drony. Ty barely našly v hloubce okolo 900 metrů pod hladinou. Rozprostírají se v oblasti asi 20 kilometrů od Los Angeles a 12 kilometrů od ostrova Santa Catalina.
DDT bylo v minulém století hojně využíváno jako silně účinný a širokospektrální insekticid, tedy hubitel hmyzu v zemědělství i dalších odvětvích. V 60. letech ale vyšly najevo jeho škodlivé účinky na ekosystémy i živočišnou říši včetně člověka.
Ukázalo se, že dichlordifenyltrichloretan má karcinogenní účinky a může ovlivňovat hormonální rovnováhu u živočichů včetně savců. Látka byla proto ve světě postupně zakázána. V Kalifornii v roce 1972, v Československu o dva roky později.