Článek
Nejextrémnější mrazy panují v Kanadě. V kanadských provinciích Saskatchewan a Manitoba bylo kolem minus 30 stupňů Celsia.
V pondělí byla podle serveru AccuWeather nejnižší teplota v USA minus 38 stupňů, naměřili ji v Crane Lake v Minnesotě. Minus 27 stupňů bylo v Chicagu, kde podle CNN pro jistotu nepustili ven ani lední medvědy. Další rekordy podle agentury AP padaly ve státech Oklahoma, Texas a ve státech Indiana a Kentucky, kde naměřili mezi minus 13 a minus 17 stupni.
Dnes by mohly rekordně nízké teploty až minus 17 stupňů sužovat také státy Georgia a Alabama na jihovýchodě USA. Mrznout by mohlo i na Floridě. Situaci ještě zhoršuje vítr, takže pocitově je teplota ještě nižší.
„Polární vír” podle meteorologů pocítí dohromady kolem 187 miliónů Američanů. Postiženy jsou dvě třetiny země od Montany po Maryland.
Aerolinky v pondělí zrušily přes 4400 letů, protože mráz ohrožoval zdraví letištního personálu a zamrzaly i přívody paliva. Nejdrastičtější opatření přijala podle agentury Reuters společnost JetBlue Airways, která v pondělí zrušila všechny lety z New Yorku a Bostonu.
Nejvíce letů bylo zrušeno v Chicagu, Minneapolis nebo Clevelandu. Chicagské O'Hareovo letiště, které za normálního provozu zaznamená 2400 letů denně, jich v pondělí zrušilo více než 1600.
Zimní počasí si v USA a Kanadě v posledních dnech vyžádalo nejméně 16 lidských životů. Největším mrazům za poslední dvě desítky let čelí více než třetina země.
Polární vír
Polární vír je trvalá tlaková níže vyskytující se u obou zemských pólů.
V Arktidě převažuje vysoký tlak způsobený trvalou arktickou výší. Na severu jsou ale také dvě trvalé arktické cyklóny. Islandská má v zimě centrum nad Baffinovým ostrovem, aleutská se v zimě v létě přesouvá nad Sibiř.
Polární níže mají obvyklé průměr tisíc až dva tisíce kilometrů. V zimě většinou posilují, zatímco v létě slábnou. Ovlivňují také sílu větru, čím jsou hlubší, tím je vítr silnější.
Ještě výraznější vliv má antarktická cyklóna.