Článek
Kabinet vyhlásil zákaz vycházení od úterních dvou hodin ráno do půlnoci (9:00 až středečních 7:00 SELČ), a to „aby ochránil základní práva lidí“, jak řekl v televizním projevu několik hodin před začátkem zákazu Castillo.
Stejně rychle, jako byl zákaz vycházení vyhlášen, byl ale nakonec i odvolán, protože se ukázal jako nefunkční.
V úterý večer se shromáždily stovky lidí poblíž Abancay Avenue v centru Limy a požadovaly odchod prezidenta Castilla. Kromě transparentů měli protestující s sebou i tyče, kameny, hole, lahve a pyrotechniku. Postupně se protest proti peruánskému vedení zvrhl v totální vandalismus. Byly poničeny kanceláře nejvyššího soudu v Limě, vyrabovány obchody. Zranění utrpělo kolem 25 policistů a i někteří novináři, kteří akci zpravodajsky pokrývali.
Las personas que ingresaron de manera violenta lograron irrumpir en las oficinas del primer piso de la Corte Superior de Justicia de Lima. pic.twitter.com/6UcwLjIX5T
— Ernesto Cabral (@ErnestoCabralM) April 6, 2022
Vzhledem k situaci je přerušena výuka ve školách. Na čtvrtek je vyhlášena velká demonstrace učitelských svazů, uvedla peruánská tisková agentura Andina.
Protesty vypukly už minulý týden ve venkovských oblastech země, od té doby se však začaly šířit do dalších částí Peru. Postupně se na některých místech vyhrocují, při potyčkách s policisty podle vlády zemřeli nejméně čtyři lidé. Ve městě Ica na jihu země protestující zapalovali mýtné brány a útočili na strážce pořádku.
Někteří farmáři a řidiči kamionů minulý týden zablokovali dálnice vedoucí do Limy, což v metropoli vedlo k náhlému zvýšení cen potravin a v některých případech i k rabování obchodů.
Na ceny potravin dopadnou drahá hnojiva
Demonstrace jsou podle agentury Reuters nepříjemná realita pro levicového prezidenta Castilla, který byl před nástupem do funkce farmářem a učitelem a do úřadu se loni dostal díky velké podpoře chudšího venkovského obyvatelstva. Jeho oblíbenost ale rychle opadla, a to i na venkově, nyní se celostátně pohybuje kolem 25 procent. Castillo již překonal dva pokusy o odvolání z funkce a mnohokrát obměnil svůj kabinet.
Vláda se o víkendu snažila zklidnit situaci v zemi návrhem, podle nějž by zrušila téměř veškeré daně na pohonné hmoty a zároveň zvýšila minimální mzdu o deset procent. Peru rovněž vyhlásilo stav nouze pro svůj zemědělský sektor, jemuž se nedostává hnojiv v důsledku západních sankcí vůči Rusku, které je jejich velkým vývozcem.