Článek
Kerry uvedl, že konflikt mezi Izraelem a Palestinci má jediné, řešení, a to dvoustátní, což předpokládá vznik samostatného palestinského státu. Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy je stejně jako drtivá většina mezinárodního společenství přesvědčena, že by se měl Izrael z území okupovaných od války v roce 1967 stáhnout.
„To je to, co obhajujeme: budoucnost Izraele jako židovského a demokratického státu žijícího v míru a bezpečí po boku svých sousedů,“ řekl Kerry a varoval, že Izrael nedodržuje dřívější závazky a ohrožuje mírový proces.
Izrael však kritice navzdory své osady ve východním Jeruzalémě i na Západním břehu Jordánu vytrvale rozšiřuje. Kritická rezoluce prošla v Radě bezpečnosti OSN díky tomu, že se Washington vzdal práva veta. Bylo to poprvé od roku 1979, kdy svého blízkovýchodního spojence nepodpořil.
Obamova vláda si tím vysloužila kritiku Izraele i nastupujícího prezidenta Trumpa. Předseda izraelské vlády Netanjahu prohlásil, že Washington prokázal nepochopení izraelsko-palestinského konfliktu, který tkví v odporu Palestinců vůči židovskému státu v jakékoliv podobě a hranicích. Trump však Izraeli vzkázal, ať „zůstane silný“ a počká si pár týdnů na jeho inauguraci.
Rezoluce je podle Trumpa vůči Izraeli „přezíravá a neuctivá“. Začátek amerického obratu od Izraele spatřuje Trump „v té hrozné dohodě s Íránem“ o omezení íránského jaderného programu.
Trump předložení rezoluce v OSN minulý týden napoprvé odvrátil telefonátem do Egypta, nakonec však jejímu přijetí nezabránil. [celá zpráva]