Článek
Shodují se na tom američtí experti po přečtení 26stránkového Muhammadova prohlášení, jež bylo pořízeno z předběžného slyšení minulou sobotu ve věznici na americké základně Guantánamo, které se uskutečnilo za zavřenými dveřmi. [celá zpráva]
Muhammad je zřejmě k přehánění vlastní role podle nich veden snahou zvýšit svůj význam vojenského šéfa operací al-Kajdá ve světě. "Nikdy jsem nepoznal zločince - teroristu nebo jiného, který by nepřeháněl," řekl Mike Rogers, poslanec Sněmovny a exvyšetřovatel FBI.
Výpovědi pod nátlakem?
Jiní pozorovatelé podle agentur zase spatřují důvod k opatrnosti vůči záznamům zase v tom, že Muhammad si dříve stěžoval, že byl při výsleších CIA mučen. Anonymní expertní zdroj totiž upozornil, že mnohé z toho, co při nich vypověděl, byl jen "bílý šum", jen aby měl denní výslech už za sebou.
Zatímco není žádných pochyb, že Muhammad zosnoval útok z 11. září, protože ho usvědčily údaje z laptopu získaného při jeho zatčení v roce 2003, a plánoval údery na ambasády USA, newyorskou burzu či londýnské letiště Heathrow, zůstává účast v dalších akcích takříkajíc na vodě.
Například při atentátu na noční klub v Bali 2002 prý maximálně poskytl finanční pomoc teroristům z Jemaah Islamiyah, operující v jihovýchodní Asii. Útok na newyorské Světové obchodní středisko (1993) a plán zabít papeže Jana Pavla II. (2005), k nimž se přihlásil, padají na vrub teroristy Ramzí Jusúfa.
Podobně série přepadů amerických, britských a židovských cílů v Turecku měla být podniknuta na pokyn Usámy bin Ládina, nikoli Muhammada, přičemž atentáty na exprezidenty USA Billa Clintona a Jamese Cartera skončily v rovině záměrů.