Článek
Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země. Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA. O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Až ve čtvrtek zveřejnil jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyovo letiště v New Yorku.
„Pevně věřím, že dveře čínsko-amerických vztahů, které jsou již otevřené, nemohou a neměly by být zavřeny,” řekl Čchin novinářům po příjezdu do své rezidence ve Washingtonu. „Vztah mezi Čínou a USA se dostal do nové kritické situace, a sice čelí mnoha obtížím a výzvám, ale skýtá také mnoho příležitostí a potenciál,” dodal velvyslanec. Vzájemné vztahy směřují podle něj kupředu navzdory zvratům a americká ekonomika pod vedením prezidenta Joea Bidena vzkvétá.
Post amerického velvyslance v Číně je neobsazený od října, kdy z Pekingu odešel republikán Terry Branstad, aby mohl pomáhat Donaldu Trumpovi s kampaní před prezidentskými volbami. V diplomatických kruzích je za nejpravděpodobnějšího kandidáta považován bývalý velvyslanec při NATO Nicholas Burns.
Vztahy mezi dvěma mocnostmi se silně zhoršily v době, kdy funkci amerického prezidenta vykonával Bidenův předchůdce Donald Trump. Obě strany se střetávají v celé řadě otázek, mezi něž vedle lidských práv patří také problematika transferu technologií nebo kybernetické bezpečnosti.