Článek
Národní centrum pro hurikány hlásí, že bouři Sandy postupující Pennsylvánií k Pittsburghu doprovázejí vichry o rychlosti 72 kilometrů za hodinu. Jsou vydány výstrahy před nebezpečnými meteorologickými jevy. Podle prognózy by se měla bouře stočit na severozápad a přesunout se na území Kanady.
Více než třetina z obětí, 18 mrtvých, připadá na město New York, oznámil starosta Michael Bloomberg. Nejlidnatější město spojených států se po náporu bouře jen pomalu probouzí k životu. Jeho obyvatelé zůstanou podle Bloomberga několik dalších dní bez podzemní dráhy.
Kromě státu New York, ve kterém nejlidnatější město USA leží, je podle AP hlášeno nejméně pět mrtvých v Pensylvánii a tři v New Jersey. Řadu obětí způsobily padající stromy. U pobřeží Severní Karolíny přišla o život členka posádky repliky historické lodi Bounty. Minulý týden hurikán Sandy usmrtil 69 lidí v Karibiku.
"Tato bilance se bohužel může ještě zhoršit," řekl Bloomberg na tiskové konferenci.
Prezident Barack Obama prohlásil stát New York za krizovou oblast stejně jako Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New Jersey, Delaware a Maryland.
Podle meteorologů vejde Sandy do dějin jako výjimečný povětrnostní úkaz. Škody přesáhnou podle odhadů vlády sedm miliard. Společnost Eqe-cat zaměřená na odhadování škod z katastrof ale tvrdí, že se škody budou pohybovat mezi 10 a 20 miliardami dolarů, CNN uvádí až 25 miliard. Bouře zasáhla pobřeží v šířce 1300 kilometrů.
Její devastující pouť však neskončila. Znepokojivé prognózy trápí americké vnitrozemí, zejména desetimiliónové Chicago na březích jezera Michigan. Přívalové vlny tam mohou dosáhnout až sedmi metrů, varovaly úřady a vyzvaly obyvatele, aby se zdržovali co nejdál od břehu. Zavřená je i cesta na břehu.
"Bóje asi 80 km jihovýchodně od Milwaukee zaznamenala už vlny o výši šesti metrů," uvedl meteorolog Gino Izzi. Podle něj ale mohou vlny ještě stoupnout.
Vítr může dosahovat rychlosti až sto kilometrů v hodině, v indianském Michigan City naměřili 110 km/h.
V deset dopoledne SEČ bylo oko hurikánu 145 km západně od Filadelfie. Bouři provázely stále větry o rychlosti až 145 km/h.
Vichřice bičují širokou oblast od severní Georgie až po Michiganské jezero. Ve většině Nové Anglie a na Středozápadě silně prší. Blizard by mohl ve středu přinést 60 až 90 centimetrů těžkého sněhu do hor v Západní Virgínii.
Mimo provoz jsou přístavy i rafinerie
Škody na americké ekonomice budou podle expertů dalekosáhlé, dopad živlu už nyní pociťuje hlavně energetika a doprava. Bez elektřiny je téměř 7,5 miliónu odběrných míst, odstavena byla velká část rafinerií. Doprava v postižených místech se zastavila. Jen v úterý bylo zrušeno přes 10 000 letů.
Největší katastrofu ve svých dějinách zažívá i newyorské metro, které zaplavila voda. "Newyorské metro je staré sto osm let, ale nikdy nečelilo katastrofě tak zničující, jakou jsme prožili v noci," řekl ředitel newyorského dopravního podniku Joseph Lhota. Vyčerpání vody z podzemní dráhy zabere mezi 14 hodinami a čtyřmi dny.
V New Yorku také muselo být evakuováno 200 pacientů univerzitní nemocnice Tisch. Bylo mezi nimi i dvacet novorozenců v inkubátorech.
Prezident Barack Obama prohlásil stát New York za krizovou oblast.
Mimo provoz jsou i klíčové přístavy, kudy proudí přibližně milión barelů paliv denně. Nefungovala severní větev rozvodné sítě Colonial Pipeline, která pokrývá 15 procent spotřeby benzínu, nafty a ostatních paliv na východním pobřeží.
Pod vodou je většina přístavního města Atlantic City, odkud bylo evakuováno 30 000 lidí.
Ohrožené jaderné elektrárny
Reaktor jaderné elektrárny Salem v americkém státě New Jersey byl dnes odstaven, když se zastavily čtyři ze šesti vodních čerpadel jaderného reaktoru. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na provozovatele elektrárny, společnost PSEG. Elektrárna Salem leží ve státě New Jersey na březích řeky Delaware. V sousední jaderné elektrárně Hope Creek byl vyhlášen stav ohrožení kvůli stoupající hladině řeky.
Živel už zasáhl i Kanadu, kde si už vybral jednu oběť. Více než 68 000 domácností v provinciích Ontario a Québec se ocitlo bez proudu.