Hlavní obsah

Biden pohrozil Rusku, že USA odpoví na vměšování, ale teď nechce zvyšovat napětí

Washington

Pokud se bude Rusko dále vměšovat do americké demokracie, Spojené státy jsou připravené odpovědět, řekl ve čtvrtek americký prezident Joe Biden. Navzdory novým sankcím proti Rusku však Washington podle něj nechce stupňovat napětí a konflikty s Moskvou. Nyní je čas napětí snížit, prohlásil šéf Bílého domu.

Foto: Leah Millis, Reuters

Prezident Joe Biden

Článek

Biden podle televize CNN řekl, že oznámené sankce jsou „přiměřenou” odpovědí na ruské kybernetické útoky a vměšování se do prezidentských voleb. Opatření mohla být podle něj tvrdší, ale rozhodl se k tomu nepřistoupit. Dalšímu napětí se chce vyhnout.

„Chceme stabilní a předvídatelný vztah,” prohlásil americký prezident. Zároveň upozornil, že nebude váhat a přistoupí v budoucnu k dalším opatřením, pokud se Moskva bude nadále vměšovat do americké demokracie. „Nemůžeme dovolit, aby cizí země beztrestně zasahovala do našeho demokratického procesu,” uvedl Biden.

Biden chce schůzku s Putinem

Šéf Bílého domu zároveň vyjádřil naději, že se v létě v Evropě sejde s ruským prezidentem na americko-ruském summitu, který ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi navrhl při úterním telefonickém rozhovoru. „Cesta kupředu je skrze pozorný dialog a diplomatický proces,” poznamenal Biden.

Biden uvalil nové sankce na Rusko. Za to zaplatíte, reaguje Moskva

Amerika

Bílý dům ve čtvrtek oznámil, že USA vyhostí deset ruských diplomatů a uvalí sankce na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem. Cílem těchto kroků je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, za agresivní vystupování vůči Ukrajině a za další škodlivé jednání.

Rusko sankce odsoudilo jako eskalaci vzájemných vztahů. Moskva na agresivní chování Spojených států nevyhnutelně odpoví, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Ruská armáda si na tanky u Ukrajiny namalovala invazní pruhy jako v roce 1968

Evropa

USA poprvé oficiálně prohlásily, že za masivním loňským kybernetickým útokem na americké vládní instituce a firmy provedeným skrze bezpečnostní mezery v softwaru společnost SolarWinds stojí ruská civilní rozvědka SVR. Šéf této tajné služby Sergej Ivanov na to reagoval odmítnutím. V prohlášení podle agentury TASS uvedená obvinění označil za naprosté výmysly a nesmysly.

Výběr článků

Načítám