Článek
Velká porota se soustředí na zjištění Národního archivu USA z letošního ledna, podle kterého si Trump na konci svého funkčního období do svého floridského resortu Mar-a-Lago odvezl 15 krabic s materiály včetně vládních dokumentů, suvenýrů a darů od zahraničních lídrů či dopisů.
Byly mezi nimi i položky označené jako tajné.
Předmětem vyšetřování je podle anonymního zdroje NYT způsob, jakým se dokumenty dostaly z Washingtonu na Floridu, kdo je zabalil nebo jak byly v Trumpově resortu uchovány.
Trump pravidelně ucpával záchod roztrhanými dokumenty, tvrdí nová kniha
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QL_l/citCIS.jpeg?fl=cro,0,0,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Zjišťuje se také, kdo o odvezení utajovaných materiálů z Bílého domu věděl.
Při vyšetřování nakládání s utajovanými dokumenty se obvinění vznášejí jen zřídka, poznamenává NYT.
Ministerstvo spravedlnosti je však obvykle vede, aby zjistilo, zda mohlo dojít k vyzrazení některých citlivých informací, a aby případně mohly zpravodajské služby přijmout opatření na ochranu zdrojů či postupů.
Podobnému šetření čelila v roce 2016 i tehdejší kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová kvůli své elektronické korespondenci, předvolební aféra se nakonec obešla bez jejího stíhání.
Trump se dopustil pohrdání soudem, denně musí platit 10 000 dolarů
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gU_f/bEOMG2.jpeg?fl=cro,0,49,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Vyšetřování, které se týká nakládání s utajovanými materiály, je další z řady právních problémů, jimž Trump 15 měsíců po odchodu z funkce čelí.
Prokuratura v Atlantě exprezidenta vyšetřuje, zda se snažil ovlivnit výsledky předloňských prezidentských voleb ve státě Georgia.
Dalšímu vyšetřování, tentokrát kvůli podezření na daňové a další finanční podvody ve své firmě, čelí někdejší prezident ve státě New York.