Článek
Cílem testu bylo zjistit, jak se mění letové vlastnosti bombardéru, když je pod ním podvěšena a jestli nezpůsobuje vibrace. Tyto testy jsou nutné pro zařazení střely do výzbroje.
Střela ovšem ještě nikdy nebyla ani vypuštěna a sama dosud neletěla.
Tajemník letectva pro pořízení nové výzbroje technologii a logistiku Will Roper přesto zdůraznil, jaký význam má test: „Používáme rychlé autorizace prototypu poskytnuté Kongresem, abychom rychle uplatnili schopnosti hypersonických zbraní u bojových letadel. Tato rychle při pořizování systému je klíčová - umožní nám se rychleji vypořádat s hrozbami, jimž čelíme.“
V hypersonických zbraních mají Čína a zejména Rusko značný náskok. Svoje hypersonické střely Kinžal, létající desetkrát rychleji než zvuk, už má ve výzbroji. Zatím je nosí těžké záchytné stíhací letouny MiG-31.
Americké letectvo USAF proto uzavřelo kontrakt ve výši maximálně 480 miliónů dolarů na hypersonickou střelu s firmou Lockheed Martin v roce 2018. Operační by měla být v roce 2022, protože se používá zrychlený proces zavádění do výzbroje, kdy nemusí před testy vše fungovat na 100 procent, ale jen na 90.