Článek
Někdejší poradce šéfa Bílého domu podle soudních dokumentů vyplněných Muellerovým úřadem spolupracoval s vyšetřovateli celkem při 19 výsleších. Někdejší Trumpův poradce čelí obvinění z křivé výpovědi.
Loni v prosinci se přiznal, že lhal vyšetřovatelům o svých stycích s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. Od té doby se podle médií aktivně podílí na vyšetřování.
Verdikt bude za dva týdny
Soud by měl verdikt v jeho případu vynést za dva týdny. Podle sazebníku pro americké federální soudy mu může soudce vyměřit až půl roku za mřížemi, pokud však přihlédne k Muellerovu doporučení, nepůjde Flynn do vězení.
Flynnův čin je podle prokuratury vážný proto, že po 33 letech v armádě měl „zvláště dobře vědět, jakou škodu způsobí poskytnutím nepravdivých informací vládě”. Naproti tomu jeho spolupráce byla pro vyšetřovatele „zvláště cenná”, protože byl na rozdíl od dalších vyšetřovaných lidí „jednou z mála osob s dlouhodobým bezprostředním vhledem” do vyšetřovaných událostí.
Flynn byl bezpečnostním poradcem Trumpa necelý měsíc a z funkce odstoupil loni v únoru poté, co vyšla najevo fakta o jeho schůzkách s Kisljakem.
Podle televize CNN by Flynnovo svědectví mohlo přinést prezidentovi velké problémy. Trump jakoukoli spolupráci svých lidí s Rusy cílenou na ovlivnění volebních výsledků ve svůj prospěch popírá a vyšetřování označuje za politicky motivovaný hon na čarodějnice. Podle bývalého šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho se v minulosti pokoušel zabránit Flynnovu vyšetřování a opakovaně prohlásil, že Muellerova práce jeho exporadci zničila život.
Podle agentury AP je možné, že nyní svůj pohled na Flynna změní. Podobně to učinil u svého bývalého právníka Michaela Cohena, který rovněž v ruské kauze svědčí. Cohen si podle Trumpa vymýšlí nepravdivá svědectví, aby sám dostal nižší trest za to, že lhal kongresmanům.