Článek
„Jsou už k svému cíli natolik blízko, že bychom se měli chovat, jako by ho už bezmála dosáhli,” řekl Pompeo. Upozornil ale, že je rozdíl mezi schopností odpálit jednu jadernou raketu a vyrobit velké množství štěpného materiálu pro celý nukleární arzenál.
Bezpečnostní poradce Bílého domu Herbert McMaster na téže konferenci prohlásil, že čas vyhrazený řešení severokorejského problému bez války rychle běží. „Zatím nevypršel, ale blíží se tomu,” konstatoval.
Pchjongjang v červenci dvakrát odpálil mezikontinentální balistickou raketu, o níž se soudí, že by mohla dopadnout na americkou pevninu. V září uskutečnil pokusný výbuch jaderné nálože, zatím nejsilnější ze všech. Rada bezpečnosti OSN reagovala vyhlášením nových sankcí.
Pompeo řekl, že zpravodajské informace o aktuálním stavu jaderné výzbroje KLDR nejsou úplně dokonalé. Když se ale uvažuje už jen v řádu měsíců, je prý detailní znalost nepotřebná. „Nacházíme se v období, kdy prezident dospěl k závěru, že je třeba zajistit globální úsilí o to, aby Kim Čong-un tuto schopnost neměl,” řekl šéf CIA.
Korejci rozeslali varovné dopisy
Severokorejský režim mezitím zaslal několika státům světa varovný dopis, v němž jako „jaderná mocnost” upozorňuje na nebezpečnou politiku „ohavných a nebezpečných” Spojených států. Dopis v pátek přetiskl australský list Sydney Morning Herald a jeho přijetí potvrdilo australské ministerstvo zahraničí.
„Pokud si (prezident USA Donald) Trump myslí, že hrozbou jaderné války srazí jadernou mocnost KLDR na kolena, velmi se plete a chová se ignorantsky,” stojí v dopisu, který podle agentury Reuters Pchjongjang zaslal kromě Austrálie i Indonésii a zřejmě také dalším státům. Trumpovy hrozby totálním zničením Severní Koreje mohou vést ke zničení celého světa, varuje dopis.