Článek
Už před hlasováním se v ulicích metropole Asunciónu shromáždily asi tři tisíce lidí, proti kterým zasahovala policie s obušky a vodními děly. Po schválení se protesty vyhrotily. Demonstranti strhli zátarasy, vybrakovali kanceláře těch senátorů, kteří podpořili změnu ústavy, vyházeli v nich dokumenty a zapálili je, i když v té době bylo podle požárníků v budově ještě několik zaměstnanců a poslanců.
Zasáhli proti nim policisté na koních, kteří po nich stříleli gumovými projektily a použili proti nim i vodní dělo. Novinář Santi Carneri sdělil BBC, že i tak v budově hořelo dvě hodiny. Televize přinášely záběry krvácejících demonstrantů, řada lidí měla na těle stopy po zásazích gumovými projektily.
Ústavní změna, kterou schválilo 25 ze 45 senátorů, umožní současné hlavě státu a bývalým či budoucím prezidentům znovu kandidovat na nejvyšší úřad v zemi. Dosud se o něj nesmí nikdo ucházet dvakrát, i když mezitím prezidentskou funkci jedno či více období nevykonával. V ústavě to bylo zakotveno v roce 1992 po pádu diktatury Alfreda Stroessnera , aby se zabránilo možnosti, že si někdo bude dlouhodobě usurpovat moc. Podobná opatření přijaly i další latinskoamerické země, v Chile a v Uruguayi ale nesmí prezident pouze vykonávat dva prezidentské mandáty v řadě za sebou.
O návrhu ústavní změny měla v sobotu hlasovat dolní komora, kde mají vládní poslanci pro návrh dostatečnou podporu. Šéf Poslanecké sněmovny Hugo Velázquez ale kvůli nepokojům hlasování odložil.
Paraguayský prezident Horacio Cartes vyzval ke klidu: „Demokracie se nedá dobýt ani bránit násilím a můžete si být jistí, že vláda udělá vše, co je v jejích silách, aby v zemi zajistila pořádek.”
Agentura Reuters připomněla, že v paraguayské metropoli Asunciónu se tento víkend koná výroční zasedání správní rady Meziamerické banky pro rozvoj (IADB). Do města by tak měly přijet stovky podnikatelů a vládních úředníků z řady zemí. IABD sdružuje 48 států.