Článek
Signatáři se obracejí na sbor volitelů, který v americkém volebním systému o budoucím prezidentovi rozhoduje, a argumentují tím, že v absolutním součtu Hillary Clintonová získala více hlasů. Trump se tedy má stát prezidentem právě jen díky nastavení volebního systému. Podle signatářů navíc není Trump k vykonávání úřadu způsobilý.
Výzva vychází z teoretické možnosti, že výsledek prezidentských voleb lze ještě pořád zvrátit. Volitelé sice mají hlasovat pro kandidáta, který v jejich státě zvítězil, ale mohli by se hypoteticky také rozhodnout jinak.
Prosincové hlasování
„Devatenáctého prosince odevzdají volitelé svůj hlasovací lístek,“ píše se v petici. „Když budou volit podle výsledků ve svých státech, Trump zvítězí. Ale ve čtrnácti z ‚Trumpových’ států můžou zvolit Hillary Clintonovou bez jakéhokoli právního postihu.“
Jak uvádí deník The Independent, už byla zahájena soudní řízení, která mají rozhodnout, jak by to bylo s případným právním postihem v ostatních státech. Dosud nikdy nebylo třeba žádné sankce uplatňovat, protože neloajálních volitelů byl pouze zanedbatelný počet – aktivisté by jich ovšem letos rádi přesvědčili víc.
„Sbor volitelů může do Bílého domu vpustit kteréhokoli kandidáta. Tak proč nepoužít tuto naši nejnedemokratičtější instituci k tomu, aby se postarala o demokratický výsledek?“ ptají se signatáři.
Přepočítávání pokračuje
Právníci nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa se snaží zablokovat ruční přepočítání hlasů ve státech Pensylvánie, Wisconsin a Michigan. K novému sčítání hlasů vyzvala neúspěšná prezidentská kandidátka Zelených Jill Steinová, žádost podpořila několikamilionovou kaucí. [celá zpráva]
Podle Trumpových právních týmů neexistuje jediná známka toho, že by volební proces byl v kterémkoli z těchto států zmanipulován. Protest proti přepočítání podle amerického serveru adresovala Federální volební komisi i wisconsinská odbočka Republikánské strany. Obvinila Steinovou, že se snaží vymoci výhody pro poraženou demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.