Hlavní obsah

Vědci odhalili virus zika i u běžnějších tropických komárů

Rio de Janeiro

Brazilští vědci odhalili virus zika v běžněji se vyskytujících tropických a subtropických komárech, nikoli jen v moskytech, považovaných původně za výhradní nositele nákazy. Podle agentury Reuters nicméně upozornili, že k potvrzení nálezu viru v těle komárů Culex quinquefasciatus a jejich role v epidemii viru jsou zapotřebí další testy.

Foto: Profimedia.cz

Komár Culex quinquefasciatus

Článek

Podle vědců je třeba prověřit, zda komáři tohoto druhu jsou skutečně schopni přenášet virus na člověka, a pokud ano, v jaké míře. Vědci z výzkumné Nadace Oswalda Cruze objevili stopy viru v těle komárů Culex quinquefasciatus v okolí města Recife na severovýchodě Brazílie. Tato oblast je od loňska virem zika nejvíc zasažena.

Komáři Culex quinquefasciatus se v přírodě vyskytují častěji než druh Aedes aegypti, který primárně virus zika šíří. Žijí po celém světě v oblastech s tropickým a subtropickým klimatem.

Je potřeba studii zopakovat, abychom lépe porozuměli možným důsledkům
Tom Skinner, mluvčí amerického Centra kontroly a prevence nemocí

Na rozdíl od druhu Aedes aegypti, který žije ve městech a napadá hlavně člověka, žijí komáři Culex quinquefasciatus v zalesněném porostu a živí se i krví ptáků a jiných zvířat, nikoli jen lidí.

Potenciální nositel

Letos v březnu brazilští vědci oznámili, že se jim podařilo laboratorně přenést virus zika do těla komárů rodu Culex. Nebyli si však tehdy jisti, zda komáři mohou být nositeli tohoto viru v přírodě. Nynější výzkumy prý naznačily, že Culex quinquefasciatus potenciálním nositelem viru může být.

„Je potřeba studii zopakovat, abychom lépe porozuměli možným důsledkům. Hlavní část aktuálních vědeckých zjištění zatím jasně ukazuje na rod Aedes coby hlavního přenašeče viru Zika,“ uvedl pro CNN Tom Skinner, mluvčí amerického Centra kontroly a prevence nemocí.

Zatím podle Reuters zůstává otevřeno mnoho nezodpovězených otázek. Není kupříkladu jasné, zda komáři, i kdyby byli nositeli viru, mohou znamenat pro člověka vážné nebezpečí.

Komár Culex quinquefasciatus se vyskytuje především v tropických a subtropických oblastech. Přenáší například ptačí malárii, ptačí neštovice a západonilskou horečku.

Související témata:

Výběr článků

Načítám