Článek
Podle viceprezidenta Jorge Glase šlo o nejsilnější zemětřesení, které jihoamerickou zemi zasáhlo od roku 1979. Otřesy rovněž způsobily významné škody jak poblíž epicentra, tak i v největším ekvádorském městě Guayaquil, uvedly úřady.
Část metropole Quita se ocitla bez elektřiny a nefungovala ani telefonní síť, napsala agentura Reuters s odvoláním na svědky. Ve městě zavládla panika. Americká geologická služba USGS nejprve uváděla, že šlo o zemětřesení o síle 7,4 stupně, poté jeho sílu ještě zvýšila.
"Nyní je důležité, aby Ekvádorci zůstali i za tohoto výjimečného stavu klidní," uvedl v televizním projevu Glas. Prezident Rafael Correa vyhlásil v celé zemi výjimečný stav a rovněž vyzval obyvatele ke klidu. Na komunitní síti Twitter pak vyjádřil soustrast rodinám obětí.
Otřesy byly po dobu 40 vteřin cítit i v ekvádorské metropoli a mnoho lidí ve strachu utíkalo z budov ven na ulici. Quito leží asi 173 kilometrů od místa, kde se podle expertů nacházelo epicentrum zemětřesení.
Ještě hodinu po zemětřesení se objevovaly následné otřesy, některé z nich o síle až 5,6 stupně. Podle USGS epicentrum leželo ve vzdálenosti 27 kilometrů od Muisne, což je oblast rybářských přístavů oblíbených mezi turisty. Jeho střed byl v hloubce 20 kilometrů.
"Byla jsem doma a dívala se na film, když se všechno začalo třást. Utíkala jsem na ulici a teď nevím, co se bude dít," popsala Lorena Cazaresová, jedna z obyvatelek ekvádorské metropole. Na snímcích, které poskytla vláda, byl vidět zřícený most ve městě Guayaquil, které leží v deltě řeky Guayas vlévající se do Tichého oceánu. Na letišti ve městě Manta byla zase zničena jedna z věží.
Pacifické středisko pro varování před tsunami oznámilo, že některé části pobřeží Ekvádoru mohou zasáhnout vlny o výšce 30 centimetrů až jeden metr. Úřady vyzvaly obyvatele pobřežních oblastí k evakuaci. Varování před tsunami vydalo i sousední Peru, týká se severní části země.