Článek
USAF plánuje především výrazně posílit počet dronů schopných provádět útoky na pozemní cíle. Ke stávajícím 175 strojům MQ-9 Reaper a 150 MQ-1 Predator plánuje dokoupit 75 dalších reaperů. Počet letek by se zvýšil ze stávajících osmi na sedmnáct. To vše bude vyžadovat 3500 lidí, včetně 700 pilotů a operátorů ovládajících na dálku drony.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
O získání potřebných financí bude letectvo jednat s Pentagonem a Kongresem.
Důvodem je velká vytíženost letek s drony. “Právě nyní jsou všechny v boji,” řekl generál Herbert “Hawk” Carlisle, který má na starosti operace dronů. “Opravdu potřebujeme rozšířit kapacitu,” dodal s tím, že nyní jsou všechny lety bojové, což souvisí s válkou v Sýrii a v Iráku.
Spojené státy nasazují drony v Afghánistánu proti Tálibánu, v Jemenu proti Al-Káidě a zejména proti Islámskému státu (IS) v Sýrii a Iráku. Prezident Barack Obama nedávno vyzval k zesílení boje proti IS.
Drony by nově měly být rozmístěny na další americká vojenská letiště. List Lost Angeles Times spekuluje o sacramentském Beale AFB, o newportském Langley AFB o základně na Havaji a u Tusconu. Doposud byla většina operací prováděna z nevadského letiště Creech AFB.
Pentagon by rád měl řídící středisko i v Británii v Lakenheath, ale to by bylo možné jen se souhlasem Londýna.