Článek
„Mramory jsou součástí světového kulturního dědictví, jejich přirozené místo je ale Parthenón,“ řekl Tsipras po setkání s Mayovou a zdůraznil, že jde především o etickou otázku.
Předseda řecké vlády přitom hovořil o takzvaných Elginových mramorech. Tuto sochařskou výzdobu na počátku 19. století odvezl z Akropole v Aténách britský velvyslanec v Cařihradu Thomas Bruce, hrabě z Elginu. Dostal k tomu povolení Osmanské říše, pod níž tehdy řecká metropole spadala.
Artefakty jsou nyní součástí sbírek Britského muzea v Londýně a staly se předmětem dlouholetého sporu mezi Aténami a Londýnem. Řecko vrácení uměleckých děl požaduje prakticky od získání nezávislosti. Británie tvrdí, že sochy vlastní legálně a vydat je odmítá.
V roce 2014 najala tehdejší řecká vláda tým, jehož úkolem bylo zajistit vydání mramorů zpět do Řecka. Tým vedla právnička Amal Clooneyová, manželka hollywoodského herce George Clooneyho.
Tsipras dnes nezastíral, že je mu odmítavý britský postoj dobře znám. Podle něj je ale důležité, aby snaha o vydání památek starých 2500 let pokračovala. „Nalézáme stále více podporovatelů oprávněného řeckého postoje,” řekl.