Hlavní obsah

Kameramanka, která kopala do migrantů, dostala tříletou podmínku

Právo, ivi
Budapešť
Aktualizováno

Soud ve městě Szeged odsoudil ve čtvrtek ke tříleté podmínce kameramanku maďarské televize N1 TV Petru Lászlóovou za to, že v září 2015 kopala do migrantů, kteří prorazili kordon policistů u obce Röszke na maďarsko-srbské hranici. Obhájce v odvolání žádá osvobození své klientky, rozsudek tudíž není pravomocný.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Videozáznam, na kterém kameramanka kopala do migrantů, se promítal u souduVideo: AP

Článek

Server index.hu uvedl, že rozsudek v praxi znamená, že soud neuložil žádný trest, ale Lászlóové plyne tříletá podmínka. V průběhu podmínky se nesmí dopustit žádného trestného činu. Po uplynutí tříleté lhůty trest automaticky zanikne.

Lászlóová o soudu vypovídala formou telemostu, protože se obává o svou bezpečnost.

U obce Röszke točila kameramanka velkou skupinu migrantů, kteří se chtěli dostat na maďarské území. Odpoledne asi čtyři sta lidí prorazilo kordon maďarské policie a rozprchlo se po okolí. Lászlóová stála těsně za kordonem policistů a kopla do několika prchajících migrantů.

„Nejsem bezcitná rasistka” 

U soudu tvrdila, že se jen bránila a vylekala ji běžící masa lidí. „Obrátila jsem se a proti mně běželo několik stovek lidí. Bylo to strašné,“ uvedla ve své výpovědi. [celá zpráva]

Lászlóová byla krátce po incidentu z televize propuštěna. Později se za svůj čin omluvila a tvrdila, že jednala v panice.

„Myslela jsem si, že na mě útočí a já se musím bránit,“ řekla loni deníku Magyar Nemzet. „Nejsem bezcitná rasistka, která kope do dětí. Politický hon na čarodějnice ani očerňování a výhrůžky smrtí si nezasloužím,“ podotkla.

Fotbalový trenér měl v rukou dítě

Lászlóová při incidentu podrazila nohu syrskému fotbalovému trenérovi Usámovi Abdulovi Mohsínovi, který se pokoušel překonat srbsko-maďarskou hranici se synem Saídem v náručí.

Později se Mohsín dostal do Španělska, kde pokračuje v profesní kariéře. V rozhovoru pro Novinky v říjnu 2015 řekl, že na jeho útěku ze Sýrie byl nejobtížnější právě přechod přes Maďarsko, kde strávil tři dny. „Myslím si, že jde o určitý vliv radikálních pravicových proudů, které se promítají do chování policie a orgánů v Maďarsku,” řekl Mohsín.

Rozhovor se syrským uprchlíkem Usámou Abdulem MohsínemVideo: Novinky/Reuters

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám