Článek
Symbol belgické metropole na obrázcích močí zezadu na nohu ozbrojeného teroristy či na zapálenou bombu, kterou nese islamista. „Chtít čůrat v klidu, chci toho příliš?” ptá se chlapeček na karikatuře Joanna Sfara.
#Bruxelles on t'aime ♥
— Laurent Potelle (@Laurent_Potelle) 22. března 2016
Solidarité avec la Belgique
"Dans toutes les larmes s'attarde un espoir."
Simone de Beauvoir pic.twitter.com/z2gzWJJBTa
„Tady! Dárek z Belgie!” říká Manneken Pis se vztyčeným prostředníkem na obrázku francouzského kreslíře Nawaka.
Karikaturista francouzského deníku Le Monde Plantu zareagoval na útoky v Bruselu obrázkem vyjadřujícím solidaritu Francie se sousední Belgií. Modro-bílo-červená figurka na něm objímá postavičku v belgických národních barvách černé, zlaté a červené. Pod nimi jsou data 13. listopadu a 22. března, která odkazují vedle úterního útoku v Bruselu také na ten loňský z Paříže.
Plantu, tu es cerné. Rends tes feutres dans le calme et tout ira bien ! pic.twitter.com/k5Rk7FR9J6
— Marcel Caumixe (@Marcelcomics) 22. března 2016
Alžírský kreslíř Alí Dilím připomněl svou karikaturou fakt, že útoky v Belgii nejsou zdaleka první, při nichž islamisté v poslední době zabili desítky lidí. Muž s tabulkou s nápisem Je suis Bruxelles (Já jsem Brusel) se na ní ptá, zda je pro něj mezi lidmi s tabulkami připomínajícími útoky v Paříži, Mali, Tunisku či Libanonu ještě trochu místa.
Slogan Je suis ... se objevil poprvé ve spojení Je suis Charlie po útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo loni v lednu a stal se symbolem mezinárodní solidarity s oběťmi terorismu.
Je suis Bruxelles se i tentokrát na sociálních sítích objevil. Smutek nad oběťmi teroristických útoků vyjadřovaly celý den na Twitteru také postavy ze slavných belgických komiksů včetně asi nejznámějšího Tintina.