Hlavní obsah

Joe Biden bude prezidentem USA

Novinky, drk, ven

Rozhodnuto. Příštím prezidentem Spojených států amerických se stane 77letý kandidát Demokratické strany Joe Biden. Po spočítání hlasů z rozhodujícího státu, Pensylvánie, přesáhl potřebnou hranici 270 volitelských hlasů, uvedla ve své projekci CNN i agentura AP. V úřadu tak po čtyřech letech nahradí republikána Donalda Trumpa.

Živě: Joe Biden bude prezidentem USAVideo: Novinky / ČTK / Reuters / AP

Článek

Do Bílého domu usedne na příští čtyři roky demokratický kandidát Joe Biden. Definitivně to stvrdilo jeho vítězství v Pensylvánii, které ohlásila agentura AP i vícero amerických televizních stanic. S 20 voliteli z Pensylvánie přesáhl hranici 270, kterou člověk potřebuje pro to, aby se stal prezidentem.

Svůj konečný výsledek ještě může navýšit. Média zatím ještě nevyhlásila vítěze ve čtyřech dalších státech – Georgii, Severní Karolíně, Arizoně a Aljšace. Minimálně ve dvou se ještě očekává vítězství Bidena.

77letý Biden se ve vysoké politice pohybuje už od roku 1973, kdy usedl do Senátu. Na prezidenta Spojených států kandidoval už v roce 1988, ale po třech měsících kampaň vzdal. Podruhé kandidoval v roce 2008, ale opět po špatném výkonu z kraje primárek boj vzdal. Přesto nakonec do Bílého domu usedl, a to jako viceprezident Baracka Obamy.

Biden je celoživotním členem Demokratické strany. Jako svou viceprezidentku si v srpnu vybral 56letou Kamalu Harrisovou.

Na výsledky se čekalo 

Sčítání letošních voleb bylo velmi turbulentní. Průzkumy se opět mýlily, zejména kvůli takzvaným „stydlivým voličům” i ochotě lidí odpovídat na telefonní dotazy agentur. Prvotní výsledky vyznívaly pozitivně spíše pro obhajujícího prezidenta Trumpa, zejména poté, co vyhrál klíčový stát na Floridě.

Volby 2020 byly ale bezprecedentní v tom, že se konaly v průběhu koronavirové pandemie. Státy musely upravit svoje pravidla pro odevzdávání hlasů, velká část obyvatel se rozhodla odvolit korespondenčně. A právě to byl fakt, který zkomplikoval sledování průběžných výsledků.

Každý stát hlasy totiž počítal jiným způsobem. Některé počítaly všechny najednou, některé začaly sčítáním prezenčních hlasů a až poté přistoupily k těm korespondenčním. Podle všeho hlasovali republikáni především ve volební místnosti, zatímco demokraté poštou.

Z toho důvodu se situace zdramatizovala v momentě, kdy klíčové státy jako Wisconsin, Michigan, Pensylvánie a Georgie začaly sčítat korespondenční hlasy. Státy, kde původně Trump vyhrával, se najednou začaly stáčet k Bidenovi. Nešlo o žádné skryté hlasy, nebo podvod, jak naznačoval Trump, ale jen o metodiku sčítání.

Výběr článků

Načítám