Článek
V největší české nemocnici ale očekávají, že zájemců o volby bude mezi hospitalizovanými pacienty ještě více, až 300, řekla ČTK vedoucí oddělení marketingu nemocnice Ludmila Šimáčková.
„Zatím evidujeme 125 pacientů, kteří by chtěli u nás v nemocnici volit. Asi polovina z nich je z Centra následné péče, zbytek z různých klinik, jako například z pneumologické nebo gynekologicko-porodnické kliniky a podobně,“ uvedla Šimáčková.
Hlasování začalo, lidé v izolaci či karanténě mohou volit na drive-in stanovištích
V Nemocnici na Františku, kterou zřizuje městská část Praha 1, dosud projevilo zájem o hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny 21 pacientů. Podle mluvčí nemocnice Lucie Krausové jde o pacienty, kteří jsou hospitalizováni delší dobu. Většinou jsou proto z oddělení dlouhodobě nemocných, někteří zájemci o volby leží i na rehabilitačním oddělení nebo na jednotce intenzivní péče.
Zájemci o volby ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v Praze jsou podle mluvčí Marie Heřmánkové z různých oddělení. Ve VFN registrují zatím asi 50 pacientů, kteří se chtějí voleb účastnit. Ve Fakultní Thomayerově nemocnici se k volbám podle mluvčího Petra Sulka přihlásilo 27 hospitalizovaných, z nichž většina je pacienty oddělení geriatrie, revmatologie a rehabilitace nebo interní kliniky.
I lidé bez roušky mohou volit
V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) mají podle mluvčí Jitky Zinke nahlášeno 42 voličů. Z toho 22 lidí je z tamního domova pro seniory Vlčí mák a další zájemci jsou například na oddělení dlouhodobé péče.
Podle Krausové mohou zájem o účast ve volbách projevit pacienti, kteří mají plánovanou hospitalizaci a do nemocnice teprve nastoupí. Volit budou moci i lidé, kteří budou k hospitalizaci přijati akutně, dodala.
Ve dnech voleb mohou volit pouze pacienti, kteří jsou zapsáni ve zvláštním seznamu voličů, nebo ti, kteří budou mít voličský průkaz, jejž si každý vyřizuje sám. V nemocnici může volit hospitalizovaný, který má trvalé bydliště v okrsku, do kterého nemocnice spadá.