Článek
„Výsledky studie jsou alarmující. Živočichové sice běžně reagují na měnící se klima tak, že například hnízdí dříve, než tomu bylo před několika lety, ale tyto reakce nejsou dostatečné. Jako by nestačili držet tempo s měnícím se klimatem,“ popsal Adamík.
Pro řadu živočichů je v průběhu roku typické střídání životních událostí jako zimní spánek, přílet na hnízdiště, doba hnízdění či vyvádění mláďat.
Výzkumníci získali podrobné informace o časování těchto událostí z dosud publikovaných studií a vztáhli je k probíhajícímu tempu klimatických změn. Zaměřili se i na to, zda jsou změny v časování životních událostí spojeny se změnou v přežívání a v počtu mláďat.
Vše začíná dříve
„Jednoznačně vidíme, že v mírném pásmu jsou narůstající teploty spojeny s posuny biologických událostí, jako je například časování hnízdění, a to na začátek roku. Všechno začíná dříve,“ shrnula hlavní autorka studie Viktoriia Radchuková z Leibniz-Institutu v Berlíně.
Studie ovšem poukazuje na to, že změny u ptáků jsou skutečně o něco pomalejší, než by odpovídalo síle měnícího se klimatu. Hrozí proto, jak upozorňuje olomoucká univerzita, že mnoho organismů může být v dlouhodobém měřítku vystaveno nepřízni osudu a v důsledku toho může docházet k poklesu početnosti živočišných druhů.
Vědci podle Adamíka doufají, že jimi nashromážděný a veřejně dostupný datový soubor bude motivovat výzkum k podrobnějším pracím o dopadu globálních klimatických změn na živočichy – a pomůže tak najít cestu k možné ochraně ohrožených druhů.
Výsledky společné studie uveřejnil prestižní odborný časopis Nature Communications.