Článek
Odteď se bude Země na své eliptické dráze kolem Slunce postupně vzdalovat až do 4. července, připomínají zástupci Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
Mírnější zimy a chladnější léta
Čím to, že na severní polokouli máme zimní roční období, i když je náš svět své hvězdě celkově nejblíže?
„Příčinou je rotační osa naší planety, která je vůči rovině oběhu Země kolem Slunce skloněna pod úhlem 23,5 stupně. V době, kdy je u nás zima, se zemská severní polokoule od Slunce odklání, takže na jednotku plochy dopadá zhruba třikrát méně sluneční energie než v létě (kdy je severní polokoule ke Slunci naopak přikloněna),” vysvětluje Astronomický ústav.
Světová meteorologická organizace potvrdila teplotní rekord v Arktidě: plus 38 stupňů
Ochlazení přitom napomáhá i skutečnost, že je Slunce v této době nad obzorem podstatně kratší dobu. Na jižní polokouli je pak situace opačná.
„Navzdory tomu má mírné přibližování a oddalování Země při oběhu kolem Slunce význam: na severní polokouli jsou tak zimy obecně spíše mírnější a léta zase chladnější, než je tomu na jižní polokouli,” upozorňují tuzemští astronomové.
Jak dané téma okomentoval známý americký astrofyzik Neil deGrasse Tyson, k Zemi jako takové sice nyní proudí od Slunce o zhruba šest procent více energie než v červenci, avšak ve výsledku se to „smaže” tím, že se aktuálně na své orbitě pohybuje rychleji. A navíc s oním náklonem zemské osy.
Kvadrantidám nepřálo počasí
V noci na úterý zároveň vrcholil meteorický roj Kvadrantidy, jelikož naše planeta prolétá proudem částic kdysi v dávné minulosti uvolněných z vyhaslé komety 2003 EH1. Na ranním nebi mohlo zazářit až několik desítek padajících hvězd.
„Z tohoto roku, resp. minulé noci bohužel nemáme žádné vhodné fotografie k dispozici,” odpověděl na dotaz Novinek Pavel Suchan z České astronomické společnosti a výše zmíněného ústavu AV ČR.
„Bylo zataženo a pršelo,” dodal.
Kvazikonjunkce Merkuru a Saturnu
Přesto si pro nás lednová obloha může ještě něco přichystat. Např. nad jihozápadním obzorem svítí večer počátkem ledna trojice planet: Jupiter, Saturn a Merkur. Zatímco Jupiter a Saturn jsme na večerní obloze mohli sledovat už řadu měsíců, Merkur je tu „na návštěvě”.
Úplné zatmění Slunce zhaslo polární den a přineslo na Antarktidu vzácnou tmu
„A předvede zajímavý úkaz, tzv. kvazikonjunkci se Saturnem,” zmínil popularizátor astronomie Jan Veselý z organizace Planetum (Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy) na webu České astronomické společnosti.
Slovem konjunkce podle něj označujeme situaci, kdy se dvě nebeská tělesa ocitnou blízko sebe. Původní význam byl astrologický a konjunkce znamenala „spojení sil“ planet. Prakticky se okamžik konjunkce počítá podle toho, kdy obě tělesa dosáhnou stejné délkové souřadnice.
„Merkur vykreslí nad obzorem nádherný oblouk, ale stejné ekliptikální délky jako Saturn nedosáhne. Pouze se k němu přiblíží a zase vzdálí. Tuto situaci dnes označujeme termínem kvazikonjunkce. Na nejmenší úhlovou vzdálenost se Merkur k Saturnu přiblíží 13. ledna okolo 23. hodiny. Najdeme jej 3,43° západně od Saturnu,” popsal Veselý.
Na ranní obloze se dále koncem měsíce objeví Venuše, která 9. ledna prošla dolní konjunkcí se Sluncem. Spolu s ní rovněž Mars. Měsíc se k nim přiblíží 29. ledna a poté ještě v následujících měsících.
Přehled těch nejzajímavějších nebeských úkazů letošního roku nabízíme na odkazu níže: