Článek
Chování bachyně podle odborníků svědčí o výjimečných kognitivních schopnostech prasat divokých. Mohlo by se také jednat o první doklad empatie u tohoto druhu.
„Toto chování se označuje, volně přeloženo, jako záchranné chování. Je to situace, kdy jedinec pomůže jinému jedinci, který se nachází v nebezpečné nebo stresující situaci, čímž sám velmi riskuje. Jedná se tak o extrémní projev prosociálního chování nebo altruismu,” uvedla výzkumnice Michaela Másílková z katedry myslivosti a lesnické zoologie.
Fotopast zachytila, jak bachyně osvobodila jiné divočáky uvězněné v kleci. Podle vědců z Fakulty lesnické a dřevařské @CZUvPraze by se mohlo jednat o první doklad empatie, tedy schopnosti vcítění se do druhého, u divokých prasat! Studie zde: https://t.co/nnl9dK9Vpb pic.twitter.com/Bx0cT6aCqo
— Viktor Votruba (@ViktorVotruba) August 24, 2021
Podle ní Bachyně dobře věděla, co má dělat, aby past otevřela. Její chování bylo přesné. Dokládá to inteligenci prasat. Exitují podle ní i náznaky, že bachyně se tak chovala z empatie k zavřeným prasatům. „Empatie byla prokázána u prasat domácích, ale pokud by skutečně záchranné chování bylo motivováno empatií, jednalo by se o první doklad empatie u prasat divokých.”
Podobné záchranné chování bylo dosud zaznamenáno jen u několik málo zvířat například u primátů nebo kytovců. „Dosud ne u prasat,” upozornil Hynek Burda z téže katedry.
Článek o zvláštním chování prasat včetně fotografií publikoval časopis Scientific Reports.