Článek
Hubení mandelinky pomocí hub a parazitů je podle vědců mnohem ekologičtější. Navíc hmyz si dokáže časem vypěstovat proti toxickým látkám v insekticidech odolnost. Novinářům to řekla Daniela Procházková Biologického centra Akademie věd ČR.
"V naší práci jsme se zaměřili na využití českého kmene mikroskopické houby Isaria fumosorosea proti larvám a kuklám mandelinky bramborové. Také jsme zjistili, že použití houby spolu s parazitickými hlísticemi zvýší úhyn škůdce téměř na 100 procent a je výrazně rychlejší," uvedl vedoucí výzkumného týmu Rostislav Zemek z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR.
Kmen houby, která ničí mandelinku, se přirozeně vyskytuje v půdě a vědci jej izolovali v lokalitě jižních Čech. Je uložen v České sbírce mikroorganismů v Brně a je patentově chráněn v USA i v Evropě. "Výhodou těchto organismů je, že se mohou v přírodě reprodukovat a tím delší dobu chránit rostliny před škůdci. Rizika jsou však minimální, protože na rozdíl od chemie nedáváme do prostředí nic cizorodého," řekl Zemek. Jihočeští vědci otestovali patentovaný kmen houby kromě mandelinky bramborové i proti klíněnce jírovcové či svilušce chmelové.