Článek
Mnohým druhům ptáků už prostě nestojí za to migrovat za teplem dále na jih. Přívětivé prostředí meandrující řeky Dyje jim skýtá na zimu dostatečné útočiště. Poprvé se v Podyjí objevil v mělčinách zarostlých rákosím a v ostřicových bažinách chřástal vodní. Popsány byly i dva druhy kachen, které dosud v parku nehnízdily. Celkově vědci v parku napočítali 680 jedinců z rekordních devadesáti různých druhů vodních ptáků.
Novinkou mezi vodními ptáky je i lžičák pestrý. „Malou skupinku těchto nápadně zbarvených kachen jsme pozorovali u mostu do rakouského Hardeggu. Spolu s nimi se tam pohyboval i další nový druh našeho sčítání, exotická a nepůvodní kachnička karolínská. Samička, kterou jsme zahlédli, navíc vyniká světlou barevnou odchylkou,“ uvedl zoolog parku Zdeněk Mačát.
Vědci objevili unikátní brouky v miliony let starém jantaru. Přispěl i olomoucký zoolog
Ornitologové ovšem při procházení kolem řeky registrují kromě vodních i ostatní druhy ptáků. Letos zjistili neobvykle vysoké počty zimujících červenek. Všimli si i drozda zpěvného nebo sluky lesní. „Jsou to ptáci, kteří od nás na zimu obvykle odlétají, i když ne daleko. Jejich pobyt u nás je dokladem oteplování klimatu,“ vysvětlila ornitoložka Vlasta Škorpíková.
Orli mořští nad Znojmem
Už pravidelně se v zimě v Podyjí objevuje severská kachna druhu hvízdák eurasijský. Letos jich celkem 740 zavítalo na dolní Novomlýnskou nádrž, což je pro ČR rekordní počet. Obyvatelům Znojma se vyplatí zvednout hlavu k nebi. Možná totiž zahlédnou vzácné orly mořské. Ornitologové jich v parku napočítali hned šest.
V zaznamenaných druzích je pro své pestré peří oblíbený ledňáček říční. Z pěvců zimuje v Podyjí nenápadný skorec vodní.
Veterináři vyhlásili kvůli ptačí chřipce mimořádná opatření v celé ČR
Nedaleko vinice Šobes v Podyjí, která je prý nejkrásnějším vinohradem na Moravě, trvale žijí ve střední Evropě nepůvodní a svým vzhledem pestré kachničky mandarinské. V parku i letos zimují v hojném počtu vyhlášení rybí lovci, a to kormoráni velcí, kteří dělají vrásky rybářům.