Hlavní obsah

Vědci na Mostecku objevili vzácný hmyz či velké pavouky

Most

Vědci z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem a z pražské Univerzity Karlovy zkoumali na Mostecku na místech rekultivovaných po těžbě uhlí hmyz či jiné členovce. Našli tam několik druhů, které se v Česku vyskytují jen vzácně. Šlo např. o velký druh pavouka: skálovku velkou.

Foto: Profimedia.cz

Skálovka velká (Gnaphosa lucifuga) na ilustračním snímku

Článek

O objevech informovala v tiskové zprávě Eva Maříková, mluvčí společnosti Sev.en Energy, jejíž dceřiná společnost vzniklé plochy orné půdy na rekultivovaných výsypkách spravuje.

Rozmanitost bezobratlých druhů je pro budoucí krajinu důležitá, na polích pomáhá regulovat populace škůdců plodin a plevelů a zajišťuje opylování.

Odchyt do padacích pastí

Hmyz a další bezobratlé živočichy vědci chytali do tzv. padacích pastí.

„Představte si nádobky s hladkými plastovými stěnami zamezujícími úniku bezobratlých pohybujících se po povrchu půdy. Konzervační tekutinou je propylenglykol, konzervant šetrný k životnímu prostředí. Ústí pastí je opatřeno síťkou, která zamezuje vniknutí obratlovců,” popsal odchyt zkoumaných vzorků Michal Holec z Fakulty životního prostředí UJEP.

V Českém lese našli vzácného rýhovce pralesního

Věda a školy

K nejpočetněji zastoupeným patřili pavouci, dále střevlíkovití a drabčíkovití brouci či stejnonozí korýši a mnohonožky.

„Předběžně můžeme shrnout, že v nasbíraném materiálu se vyskytovalo i relativně velké množství druhů, které rozhodně nepatří k charakteristickým obyvatelům polí. Mnohé z těchto druhů jsou v České republice na ústupu. Jako příklad lze jmenovat velký druh pavouka skálovku velkou, jehož výskyt je v těžebních oblastech severozápadních Čech známý jen z několika těžbou kamene nebo uhlí narušených lokalit, na okolních stepních lokalitách je výskyt rovněž ojedinělý,” zmínil Holec.

Vzácná kutilka

Vědci narazili i na další vzácné členovce. Objevili třeba druh drabčíkovitého brouka s jen velmi lokálním výskytem v okolí.

Změny klimatu přivály na Ostravsko teplomilnou kobylku

Věda a školy

„Pozorována byla například i nápadná, u nás ale velmi vzácná kutilka dlouhoretka krátkokřídlá, zbarvením nejvíce připomínající vosu,” dodal odborník.

Foto: Profimedia.cz

Dlouhoretka krátkokřídlá (Bembix tarsata)

Studie stále pokračuje a v budoucnu by měla přinést poznatky i o dalších skupinách bezobratlých, využívajících nově vzniklé plochy orné půdy na rekultivovaných výsypkách.

Související články

Výběr článků

Načítám