Článek
„Vodní organismy, které žijí v tocích, do nichž ústí čističky odpadních vod, jsou psychoaktivním látkám vystaveny celý život. Koncentrace těchto látek v jejich těle může ovlivňovat jejich metabolismus i chování,“ vysvětlila Kateřina Grabicová z Laboratoře environmentální chemie a biochemie Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Ryby mohou projevovat menší bázlivost a neukrýt se včas před predátorem.
Nejvyšší koncentrace byly v játrech a ledvinách.
Možné změny v populacích ryb
Cílem studie bylo přispět k objasnění otázky, zda mohou látky vypouštěné z čističek v delším časovém horizontu přecházet do ryb. Experiment byl založen na postupu, který spočíval v použití ryb žijících přímo ve sledovaném toku. Jako modelový tok vědci vybrali úsek Živného potoka na Prachaticku.
Část jedinců pstruha obecného žijících v kontrolní lokalitě nad městem Prachatice byla odlovena, označena a okamžitě přesazena do lokality ovlivněné výtokem z čističek.
„Domníváme se, že ovlivnění chování může v kombinaci s dalšími vlivy způsobovat významné změny v populacích volně žijících ryb i obecně ve vodních ekosystémech. Ryby mohou například projevovat menší bázlivost a neukrýt se včas před predátorem,” doplnila Grabicová.