Hlavní obsah

V Česku vznikne síť jednotřídek pro uprchlíky z Ukrajiny

Aktualizováno

V České republice vznikne síť škol pro uprchlíky z Ukrajiny, kde se děti budou učit v ukrajinštině. Projekt „Ukrajinské jednotřídky“ organizuje ukrajinské velvyslanectví a Nadační fond Děti Ukrajiny, partnerem je ministerstvo školství, které o tom informovalo média.

Foto: Michaela Říhová, ČTK

Ministr školství Petr Gazdík (ilustrační snímek z prosince po uvedení do funkce)

Článek

Projekt, který byl představen na čtvrteční tiskové konferenci, řeší umístění ukrajinských dětí do vybraných škol v jednotlivých regionech ČR, kde budou učit pedagogové z Ukrajiny v jejich rodném jazyce.

Zástupci projektu, na kterém spolupracuje mj. i emeritní rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima, počítají s distribucí ukrajinských učebnic do vybraných škol.

„Máme zajištěný transport učebních textů ze západní Ukrajiny,” oznámil Zima s tím, že vznikají kromě toho i učební materiály v ukrajinštině v Česku.

První tři jednotřídky se otevřou příští týden

Uprchlíci budou moct registrovat své děti na tomto webu, kde se do projektu budou moct přihlásit i učitelé z Ukrajiny. První tři jednotřídky se otevřou v pondělí, jedna v Praze a dvě v Brně.

Konkrétně v Praze se otevře v pondělí první ukrajinská jednotřídka v 1. slovanském gymnáziu v Praze 1. Zima předpokládá, že do ní bude chodit asi 20 dětí. V Brně se pak otevřou jednotřídky pro Ukrajince ve dvou základních školách, a to ZŠ Cacovická a ZŠ Údolní.

Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) počítá vláda v tuto chvíli s tím, že do ČR může přijít až půl milionu lidí z Ukrajiny. Situace se podle něj bude měnit každým dnem. V současnosti jsou v Česku přibližně stovky ukrajinských dětí, které kvůli válce opustily svou zemi, odhadl. MŠMT podle něj počítá s tím, že některé děti z Ukrajiny se zařadí i rovnou do českých škol.

Dodal, že úřad jim ve čtvrtek datovou schránkou rozeslal návod, jak mají ukrajinské žáky integrovat. Na novém portálu MŠMT k problematice Ukrajiny mají školy – ale i veřejnost – najít veškeré potřebné informace, a to včetně metodik a kontaktů. Školy rovněž dostaly příručku, kterou připravil Národní ústav duševního zdraví a která jim má pomoci předcházet konfliktům ve třídách a při péči o duševní zdraví žáků.

„Projekt ukrajinských jednotřídek každopádně nepůjde ihned rozšířit na celé území, ale je to jeden ze směrů, který je pro děti velmi vhodný a dobrý,” poznamenal dále Gazdík.

Pro děti uprchlíků je podle něj důležité, aby se jim nyní bezprostředně po útěku z jejich země věnovali lidé, kteří hovoří jejich jazykem a kterým ony rozumí. Podobně se vyjádřil i ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Řada ukrajinských dětí má podle něj v důsledku války psychické problémy.

Podle Zimy by ukrajinské jednotřídky měly postupně vznikat především ve velkých městech a krajských městech, kde bude nejvíce ukrajinských uprchlíků. Doplnil, že zástupci projektu jsou v kontaktu s odborníky z pedagogických fakult, školami i krajskými úřady a očekávají, že počet otevřených jednotřídek postupně poroste.

Zima rovněž předpokládá, že ve školách se dětem uprchlíků dostane psychologická pomoc. Nadační fond Děti Ukrajiny pro uprchlíky pomůže zajistit i třeba výtvarné a další kroužky.

Podle náměstka primátora Brna Petra Hladíka se z 66 brněnských škol přihlásilo 10, které mají zkušenosti s integrací cizinců. V úterý se podle něj do ZŠ v Brně registrovalo 28 dětí a ve středu už přes 50. Vedení města počítá s tím, že dětí z Ukrajiny budou ve velmi rychlé době stovky. Brno proto chystá i dětské skupiny pro předškoláky, kteří by taktéž mohli využívat zázemí škol.

„Odpoledne by se děti mohly kromě jiného učit česky,“ řekl Hladík. Podotkl, že pokud by musely v ČR zůstat déle, mohly by pak od září nastoupit už do běžných českých škol.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu prohlásil, že do Česka nyní přichází asi 5000 uprchlíků denně, celkově jich tak ve středu bylo mezi 20 a 30 tisíci. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z Ukrajiny uprchlo za týden od začátku ruské invaze už více než milion lidí, a jde tedy co do rychlosti o bezprecedentní exodus v tomto století.

Snaha umožnit lidem z Ukrajiny práci a dětem školu

Ministerstvo školství již dříve tento týden avizovalo, že hodlá v nejbližších dnech představit systém zaměstnávání ukrajinských učitelů, kteří kvůli válce opustili svou zemi a přišli do Česka.

„Naší snahou ve školství samozřejmě bude, aby ukrajinští rodiče mohli co nejdříve pracovat. A aby mohli pracovat, tak k tomu potřebují mít děti ve škole,” řekl ve středu novinářům Gazdík.

Např. prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza totiž ve středu sdělil, že obchodníci už zaměstnali první uprchlíky z Ukrajiny. Je podle něj ale problém právě s péčí o děti, protože umístění do škol není příliš koordinované.

Zatímco u povolení k pobytu, práci nebo finanční podpoře jsou základní informace dostupné také v ukrajinštině a systém dobře funguje, u péče o děti podle něj chybějí sdělení, jak postupovat.

Konflikty mezi dětmi různých národností se každopádně podle Gazdíka i díky návodu, který jeho úřad poslal do škol, podařilo stabilizovat.

Výběr článků

Načítám