Článek
Kometa je od 15. července pozorovatelná čím dál lépe na večerní obloze - od soumraku (22:15) do cca jedné hodiny ráno. Pak už se na obloze nachází velmi nízko nad obzorem, leckde tak mohou čím dál více „překážet“ kopce, stromy či budovy.
Nejideálnější to bude v nocích na středu a na čtvrtek
Nejlepší podmínky pro vyhlížení Neowise jsou zhruba tento týden, od 27. července ji začne pomalu rušit svit Měsíce. V průběhu noci se poloha komety mění ze severozápadu (večer) přes sever na severoseverovýchod (ráno).
Milovníci Beskyd jistě poznají tuto scenérii. Pod kometou NEOWISE leží Lysá hora. Foto: Ondra Malek.
Zveřejnil(a) Kometa Neowise dne Neděle 19. července 2020
„Úplně nejlepší podmínky pro její sledování z hlediska počasí, tj. nejméně oblačnosti, budou během noci na středu a na čtvrtek – to bude převládat jasno nebo polojasno,“ řekla Novinkám Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.
V nejbližší noci na úterý 21. července se bude nad Českem podle meteoroložky nacházet vysoká frontální oblačnost a převládat bude oblačno. „A nejhorší podmínky nabídne noc z pátku na sobotu – to bude převládat zataženo až oblačno s deštěm nebo přeháňkami a ojediněle s bouřkami. Ze soboty na neděli bude převládat oblačno,“ dodala Honsová.
Lze ji spatřit i pouhýma očima
„Kometa se jasností rovná hvězdám v souhvězdí Velké medvědice, na čisté obloze za větší tmy ji můžeme uvidět očima jako vějířovitou šmouhu s jasnou hlavou mířící vždy k obzoru - tedy Slunci, které je pod obzorem,“ popsal Horálek.
Pohled skrz malý dalekohled však podle něj přináší větší zážitek.
„Je tak výrazná, že ji dokáže zachytit i mobil s lepším foťákem, ale není dobré na to za každou cenu spoléhat a lepší je fotit ji sofistikovanější technikou,“ zmínil na závěr astrofotograf.
MILOVNÍCI VZÁCNOSTÍ, ZPOZORNĚTE: V těchto dnech (a snad nám to počasí trošku umožní) můžete spolu s kometou v ranních...
Zveřejnil(a) Kometa Neowise dne Sobota 18. července 2020