Článek
Kometa je od 15. července pozorovatelná čím dál lépe na večerní obloze - od soumraku (22:15) do cca jedné hodiny ráno. Pak už se na obloze nachází velmi nízko nad obzorem, leckde tak mohou čím dál více „překážet“ kopce, stromy či budovy.
Nejideálnější to bude v nocích na středu a na čtvrtek
Nejlepší podmínky pro vyhlížení Neowise jsou zhruba tento týden, od 27. července ji začne pomalu rušit svit Měsíce. V průběhu noci se poloha komety mění ze severozápadu (večer) přes sever na severoseverovýchod (ráno).
Milovníci Beskyd jistě poznají tuto scenérii. Pod kometou NEOWISE leží Lysá hora. Foto: Ondra Malek.
Zveřejnil(a) Kometa Neowise dne Neděle 19. července 2020
„Úplně nejlepší podmínky pro její sledování z hlediska počasí, tj. nejméně oblačnosti, budou během noci na středu a na čtvrtek – to bude převládat jasno nebo polojasno,“ řekla Novinkám Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.
V nejbližší noci na úterý 21. července se bude nad Českem podle meteoroložky nacházet vysoká frontální oblačnost a převládat bude oblačno. „A nejhorší podmínky nabídne noc z pátku na sobotu – to bude převládat zataženo až oblačno s deštěm nebo přeháňkami a ojediněle s bouřkami. Ze soboty na neděli bude převládat oblačno,“ dodala Honsová.
Lze ji spatřit i pouhýma očima
„Kometa se jasností rovná hvězdám v souhvězdí Velké medvědice, na čisté obloze za větší tmy ji můžeme uvidět očima jako vějířovitou šmouhu s jasnou hlavou mířící vždy k obzoru - tedy Slunci, které je pod obzorem,“ popsal Horálek.
Pohled skrz malý dalekohled však podle něj přináší větší zážitek.
Astrofotograf radí, jak vyfotit vzácnou prolétající kometu
„Je tak výrazná, že ji dokáže zachytit i mobil s lepším foťákem, ale není dobré na to za každou cenu spoléhat a lepší je fotit ji sofistikovanější technikou,“ zmínil na závěr astrofotograf.
MILOVNÍCI VZÁCNOSTÍ, ZPOZORNĚTE: V těchto dnech (a snad nám to počasí trošku umožní) můžete spolu s kometou v ranních...
Zveřejnil(a) Kometa Neowise dne Sobota 18. července 2020