Článek
Vědci o úspěchu informovali v úterý během zasedání Americké geofyzikální unie. Získané údaje pomohou vědcům objasnit, proč je teplota koróny, dosahující až několika milionů stupňů Celsia, o několik řádů vyšší než teplota kolem 5500 stupňů na povrchu hvězdy.
Sonda ve skutečnosti korónou proletěla již v dubnu během osmého z plánovaných 24 obletů kolem Slunce. Trvalo několik měsíců, než se data k vědcům dostala, a několik dalších jejich ověření. Sonda už mezitím realizovala devátý a desátý průlet.
Český astrofotograf ulovil pro NASA snímek dne: Jediné letošní úplné zatmění Slunce
Zhruba 7000 kilogramů vážící sonda o velikosti malého auta, chráněná téměř dvanáct centimetrů tlustým karbonovým obalem, musí odolat většímu teplu a radiaci než kterákoli dřívější sonda. Vědci z NASA doufají, že mise, která je naplánována do roku 2025, poskytne informace o tom, proč je koróna mnohonásobně teplejší než povrch Slunce, a lépe tak pochopí fungování hvězd. Údaje by také mohly zpřesnit budoucí předpovědi počasí, píše server deníku Süddeutsche Zeitung.
Sonda pronikla do atmosféry Slunce nejméně třikrát, pohybovala se v ní rychlostí přes 100 kilometrů za vteřinu. První z průniků trval přibližně pět hodin, píše The Guardian.
Monumentální okamžik
Manažer NASA Thomas Zurbuchen hovořil o „monumentálním okamžiku“ a „pozoruhodném úspěchu“. „Tento milník nám umožní nejen hlubší vhled do vzniku Slunce a jeho vlivu na sluneční soustavu, ale vše, co se dozvíme o naší vlastní hvězdě, nás také poučí o hvězdách ve zbytku vesmíru.“
Sonda se vydala ke Slunci z floridského mysu Canaveral v srpnu 2018. Cílem projektu s rozpočtem kolem 1,5 miliardy dolarů (34 miliard korun) je získat nové poznatky o naší hvězdě, které například umožní lépe předpovídat solární bouře, jež mohou ohrozit pozemské rozvodné sítě nebo satelitní navigaci.