Článek
"Záběr z kamery Juna ukazuje, že sonda přestála první průlet extrémně silnou radiací v okolí Jupiteru," uvedl Scott Bolton z americké Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA).
Američtí vědci teď podle něj s napětím očekávají snímky pólů planety.
První fotka Jupiteru, kterou sonda Juno pořídila, ještě nemá úplně bezchybné rozlišení. Snímky s vysokou kvalitou obrazu by Juno měla pořizovat od srpna, kdy se k planetě přiblíží ještě víc.
NASA minulý týden zveřejnila také první časosběrné video, které sestavila ze snímků, jež sonda posílala v průběhu cesty k plynnému obru. Poprvé ukazuje pohyb Jupiteru a jeho čtyř velkých měsíců na reálných záběrech, dosud byly k dispozici jen počítačové animace. [celá zpráva]
Zmapuje historii sluneční soustavy
Cílem projektu za 1,1 miliardy dolarů (26,8 miliardy korun) je průzkum nitra obřího plynného tělesa, jenž by mohl přispět i k poznání historie celé Sluneční soustavy a vzniku jiných solárních systémů ve vesmíru.
Devět vědeckých přístrojů, ukrytých před silnou radiací ve speciální komoře, bude zjišťovat existenci pevného jádra Jupiteru, mapovat jeho intenzivní magnetické pole, měřit množství vody a amoniaku v atmosféře a pozorovat polární záře.
Mise skončí po 20 měsících tím, že Juno při posledním obletu vstoupí do Jupiterovy atmosféry, kde zanikne. Stejný osud měla v roce 2003 sonda Galileo, jediný pozemský aparát, který dosud obíhal kolem Jupiteru, a to po dobu osmi let.