Článek
Přijímací zkoušky na čtyřleté maturitní obory proběhnou 12. a 13. dubna a na šestiletá a osmiletá gymnázia 19. a 20. dubna.
Výkyvy v matematice
„U žáků devátých tříd to letos vypadá, jako by s přípravou byli v mírném skluzu. Ze srovnání jednotlivých termínů přípravných testů je ale vidět, že s blížícím se termínem zkoušek se jejich výsledky zlepšují,“ uvedl Lukáš Holík, který je zodpovědný za přípravu matematické části Přijímaček nanečisto.
Maturantům se od letoška prodlouží čas na didaktické testy
Výkyvy ve znalostech deváťáků se podle něj týkají právě matematiky. Naopak úroveň přípravných testů z českého jazyka podle Bohuňka zůstává meziročně téměř beze změny.
Zatímco loni podle něj dělaly žákům největší problémy v matematice výpočty rovnic, letos jsou to hlavně konstrukční úlohy a úlohy s tělesy. „Potíže jim také činí abstraktní úlohy, jako jsou úpravy výrazů nebo logické úlohy,“ zmínil Bohuněk.
Tradiční kritika Cermatu
Při loňské přípravě na zkoušky byly podle společnosti Scio výsledky v matematických testech celkově nadprůměrné. Důvodem mohla být podle zástupců společnosti i covidová uzávěra, při které se někteří žáci a jejich rodiče mohli věnovat přípravě na zkoušky více než obvykle.
Situace kolem uprchlíků ve školách je nepřehledná. MŠMT neví, kolik se jich vejde
Podle Cermatu, který jednotné přijímací zkoušky organizuje, byly ale nakonec výsledky uchazečů srovnatelné s těmi z předchozích let.
Na podobu přijímacích testů se vloni snesla kritika, protože podle některých žáků a rodičů nedostatečně zohledňovaly to, že výuka byla kvůli covidu-19 v předchozích měsících dlouho na dálku. Poukazovali na to, že v matematice byly úlohy z geometrie, kterou žáci při výuce na dálku moc neprocvičovali, a v češtině se prodloužilo množství textu na čtení.
Kontroly jednotných přijímaček nenašly žádná chybná zadání, tvrdí Cermat
Kontroly Cermatu a nezávislé odborné komise ministerstva školství nicméně v testech nenašly pochybení. Úlohy podle nich odpovídaly učivu základních škol a náročnost byla v souladu s požadavky, které na uchazeče klade školský zákon.
Ve školách už neplatí covidová opatření, končí i roušky. Jak to bude s žáky z Ukrajiny?
Odborníci ve vzdělávání již dříve upozorňovali, že výsledky zkoušek z jednotlivých let se nedají moc srovnávat, protože testy se mohou lišit. Úkolem přijímacích zkoušek není na prvním místě ověření úrovně znalostí, ale seřazení uchazečů podle jejich výkonu. Ke zkouškám se v minulosti každoročně hlásilo kolem 90 tisíc žáků.
Úpravy pro uprchlíky z Ukrajiny
Zájemci o maturitní obory se mohli přihlásit do 1. března. Pro uprchlíky z Ukrajiny napadené Ruskem by zvláštní zákon měl termín prodloužit do 5. dubna. Uchazeči z jejich řad by pak mohli zkoušky dělat i v ukrajinštině nebo angličtině. Čas na vypracování testu by se jim měl navýšit o 25 procent.
Uprchlíci z Ukrajiny se budou moci hlásit na maturitní obory do 5. dubna, schválila vláda
Sněmovna již návrh schválila, tento týden ho má probrat Senát.
Materiály k přijímačkám
V souvislosti s obecnou problematikou přijímaček na SŠ můžeme připomenout např. vzdělávací portál České televize ČT edu. Nedávno – bez souvislosti s válkou na Ukrajině, tj. před začátkem ruské invaze – publikoval pro potřeby tuzemských žáků kolekci vzdělávacích materiálů k přijímacím zkouškám na střední školy a gymnázia.
V Česku chybí podpora, aby uprchlíci zvládli přijímačky na střední školy, upozorňují organizace
„Všechny materiály jsou volně dostupné, bez registrace a reklam. Jde o videa a pracovní listy k matematice a českému jazyku, které mohou alespoň částečně žákům pomoci se na zkoušku připravit. Vytvořili jsme i cyklus Nebojte se matematiky, ve kterém lektoři procházejí problematické úlohy z testů minulých let,“ sdělila Novinkám ve druhé polovině února vedoucí komunikace ČT a vedoucí webu ČT edu Alžběta Plívová.