Článek
„Vyhlásila jsem třídenní ředitelské volno (19. až 21. ledna) především z důvodu vysoké nemocnosti v pedagogickém sboru. Celkově se jednalo o 10 nepřítomných pedagogů z přibližně 50. Nemocných žáků bylo k 18. lednu okolo stovky a řada dalších v karanténě,“ sdělila Novinkám Jana Drake, ředitelka Gymnázia prof. Jana Patočky.
Jelikož čtyři třídy byly v karanténě jako celek a v dalších několika třídách byla přítomna jen třetina žáků, měli podle ní v její škole problém zajistit smysluplné suplování, a proto se rozhodla vyhlásit ředitelské volno.
„Na podzim a před Vánoci jsme ředitelské volno nevyhlásili, takže jsme mohli využít dny, které má ředitel školy ze zákona k dispozici k řešení mimořádné situace (dosud platí pět dnů – pozn. red.),“ vysvětlila.
Vláda schválila návrh, aby mohly mít školy kvůli covidu buď volno, nebo výuku online
„Zatím nevím o žádné škole, kde by museli (kvůli omikronu, tj. v poslední době – pozn. red.) vyhlásit ředitelské volno,“ odpověděl na dotaz Novinek předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček, čímž dal najevo, že mnoho takových škol aktuálně skutečně není.
„Vím, že na některých školách již bylo nutné omezit výuku či po dohodě s hygienickou stanicí přejít do distanční formy. Celkovou představu ale také nemám,“ poznamenal Zajíček, který je současně ředitelem Masarykovy střední školy chemické v Praze.
Předsedkyně spolku Učitelská platforma Petra Mazancová se rovněž domnívá, že přímo ve vlně omikronu to prakticky ještě skoro nikdo neudělal.
Omikron tvrdě udeřil na žáky i učitele
Ředitelské volno kvůli omikronu dosud nevyhlásila např. ani pražská ZŠ Campanus nebo Soukromá základní škola ERIZA v Mělníku. „Od začátku září jsme měli nakažené asi dva učitele a dvě děti. Pak byly nakažené asi ještě dvě děti o Vánocích, ale jinak nic,“ prozradila Novinkám učitelka z mělnické ZŠ Markéta Soukupová.
„Ředitelské volno si necháváme, až bude víc učitelů nemocných. Zatím učíme tři třídy online, ostatní ve škole,“ řekla Novinkám Markéta Přádná, učitelka z Křesťanského gymnázia v Praze-Hostivaři.
Takové volno dosud nemusela vyhlásit ani jihočeská ZŠ a MŠ Lišov. „A pevně doufám, že ani muset nebudeme,“ napsala Novinkám její ředitelka Monika Hrdinová.
Škol by zřejmě bylo víc, kdyby si volno „nevyplýtvaly“
Obecně tak Novinkami oslovení lidé nevědí o školách, které by situace v posledních týdnech přinutila vyhlásit kvůli covidu, tedy zejména omikronu, ředitelské volno. Ovšem, často ani nemají možnost.
„Oni si ta ředitelská volna už všichni vyplýtvali. Bylo to jen pět dní a použili to na podzim na prodloužení prázdnin nebo před Vánoci,“ soudí předseda spolku Pedagogická komora Radek Sárközi.
Vedle ředitelského volna by měla být možnost výuky na dálku, přejí si ředitelé. Gazdík souhlasí
V jistém smyslu to odpovídá výše zmíněným slovům ředitelky Jany Drake, že její gymnázium mohlo využít dny ředitelského volna, které mu zbyly. Ostatně i podle dřívějšího vyjádření MŠMT většina škol tento počet dnů v aktuálním školním roce již využila nebo si to naplánovala.
„Takže spíš jedině, že by školu zavřela přímo hygiena, což ale nedělá. Já vím jen o třídách, o celé škole ne. Celé školy asi nastanou až příští týden. Jinak i to ředitelské volno se může týkat jen některých tříd, nemusí být na celé škole,“ doplnil Sárközi pro Novinky.
Zákon se má projednat příští týden
Zástupci školských asociací každopádně s plánem vlády, aby ředitelé mohli kvůli epidemii covidu-19 vyhlásit až na deset dní mimořádné ředitelské volno nebo mimořádnou výuku na dálku, souhlasí. Oněch deset dní by podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) samozřejmě školy nemusely využít najednou.
Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové je nicméně škoda, že zákon už neplatí, protože počet učitelů v karanténě již nyní roste.
Zákon by měla Sněmovna projednat příští týden ve stavu legislativní nouze, aby mohl platit co nejdříve.
Při výuce na dálku i mimořádném ředitelském volnu by podle ministra měli mít rodiče dětí do deseti let nárok na ošetřovné.
Třídám už po školním testování nehrozí karantény
Možnost vyhlásit mimořádné ředitelské volno nebo výuku na dálku by měly mít základní, střední, vyšší odborné, základní umělecké i jazykové školy.
Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání vlády prohlásil, že jeho kabinet nechce školy zavírat plošně.