Článek
Studie vznikla díky 232 vzorkům získaných od severních, jim geneticky nejbližších bílých jižních nosorožců a muzejních exponátů. Analýza vzorků potvrdila šanci získat v budoucnu prostřednictvím umělé reprodukce početné stádo severních nosorožců. Ti si zachovali dostatečný genetický potenciál. Nedostatečná genetická variabilita znamená degeneraci a zánik.
„Před sto lety žily v přírodě tisíce bílých severních nosorožců. Jejich genetická variabilita byla srovnatelná s rozmanitostí vzorků, jež jsou nyní k dispozici,“ vysvětlil Jan Stejskal ze Safari Parku Dvůr Králové.
„Potvrdilo se, že bílí nosorožci jižní a severní se odlišili před přibližně jedním milionem let,“ doplňuje další spoluautor studie Jan Robovský z Jihočeské univerzity.
Počty severních nosorožců zdecimovaly už africké kmeny. Jižní, jejichž množství se odhaduje na 20 tisíc, později doplatili na kolonizaci Afriky.
Studie naznačila, že oba nosorožčí poddruhy se potkávaly a vzájemně pářily. Záchrana severních může jít i cestou křížení s bílými nosorožci. „Při záchraně severních bílých nosorožců budou vznikat i jejich kříženci s jižními. Musíme se především snažit o záchranu čistých severních nosorožců a pouze v případě, že by to selhalo, klást důraz na křížení s jižními,“ říká ředitel královédvorského Safari parku Přemysl Rabas.
Cestu k čistokrevným bílým nosorožcům zoologové znají. Vědeckému týmu z laboratoře Avantey v italské Cremoně se společně se Safari parkem nedávno podařilo získat první životaschopné embryo nosorožce. Zárodek vznikl ze spermatu severního a vajíčka bílého poddruhu. Zkušenosti umožní embryotransfer čistého embrya severních bílých nosorožců do dělohy jižní samice. Vědci ale předpokládají spíše kombinaci embryotransferu a reprodukce kmenových buněk odebraných uhynulým severním nosorožcům.
„Umožňuje to zachránit druhy, jejichž populace se zmenšila natolik, že není možné je rozmnožit přirozeným způsobem,“ potvrdil Cesare Galli z cremonské laboratoře.
Letos v březnu v Keni stářím uhynul poslední na světě žijící samec nosorožce severního bílého jménem Sudán. V Keni dál žije Sudánova dcera Najin a její dcera Fatu. Ani jedna z nich již není schopna odnosit mládě. Ve volné přírodě je druh považován za vyhynulý. Nosorožců jižních bílých na světě žije kolem 21 000.