Článek
Jihomoravská pobočka ČSO spravuje mokřadní území v nivě říčky Kyjovky právě od loňského roku. Vytváří tu ptačí park Kosteliska se stezkami a v budoucnu i pozorovatelnami pro veřejnost. Kromě ptáků se na Kosteliskách daří i hmyzu.
Téměř stovka ohrožených hmyzích druhů
Entomologové z východomoravské pobočky České společnosti entomologické tam nalezli hned 99 ohrožených druhů, které jsou zařazeny do tzv. Červeného seznamu bezobratlých. Z toho byly dva kriticky ohrožené, a jeden druh brouka dřepčíka (Longitarsus substriatus) byl považován dokonce za regionálně vyhynulý v rámci ČR.

Rýhonosec (Lixus neglectus) je vzácný druh z písčin, který žije pouze v ČR, na Slovensku a v Rakousku.
Zajímavý byl i nález rýhonosce (Lixus neglectus), vzácného a ohroženého druhu žijícího v písčinách. Jde o endemit střední Evropy, který žije jen v ČR, na Slovensku a v Rakousku v širší oblasti soutoku řek Moravy a Dyje. Donedávna byl v Česku taktéž považován za vyhynulého.
„Takovou pestrou škálu biotopů na tak malém prostoru lze v dnešní době nalézt jen velmi vzácně,” uvedl Ondřej Konvička z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické.

Ptačí park Kosteliska u Dubňan
Vzácné ptactvo
Ornitologové dále v oblasti pozorovali 162 ptačích druhů, z toho polovina tam hnízdila či se o to alespoň pokoušela.
K vzácným druhům hnízdícím v roce 2020 v ptačím parku Kosteliska patří například bukač velký, bukáček malý, moudivláček lužní či čejka chocholatá. Tři mláďata tu vyvedl i kriticky ohrožený vodouš rudonohý. Nocovalo tam i devět kormoránů malých a jeden pár dudka chocholatého zde zřejmě i hnízdil.

Ornitologové pozorovali na Kosteliskách jeden pár dudka chocholatého. Je pravděpodobné, že tu hnízdil.
A kupříkladu rybák černozobý v loňském roce v tuzemsku ani jinde pozorován nebyl. Rybák, který v létě zahnízdil na Lipně, byl rybák obecný.

Ornitologové pozorovali rybáka černozobého v roce 2020 v ČR pouze na jediném místě: v Ptačím parku Kosteliska.
Tůně, mokřady a rozlivy (rozlivy vody v krajině vznikají, když při vysokých průtocích dojde k vybřežení vody z koryta vodního toku a zaplavení ploch v přilehlé nivě, příp. též vzdálenějších míst - pozn. red.) slouží ptákům také jako významné loviště.
„V létě sem za potravou zalétaly dvě stovky rorýsů obecných, pozorovali jsme tu také 120 vlh pestrých, 250 břehulí říčních a 1500 vlaštovek obecných, které tu i nocovaly v rákosí,“ sdělil Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ČSO.
Odborníci předpokládají, že díky správné péči se počet druhů ještě navýší. „Ještě předloni bylo území neprostupnou džunglí zarostlou invazními druhy rostlin. Loni jsme kosením, vyřezáváním dřevin a pastvou ovcí začali vytvářet vhodné podmínky pro mokřadní, vodní i luční ptáky. Ochranou přirozených mokřadů, vytvářením nových tůní a obnovou tradičního hospodaření se původně nehostinné území postupně mění v mokřadní ráj pro ptáky a další živočichy,” doplnil Čamlík.

Loni v srpnu nocovalo na Kosteliskách devět kormoránů malých. Jedná se o nejvyšší zjištěný počet tohoto druhu v ČR v roce 2020.
Ptačí park Kosteliska leží v nivě říčky Kyjovky v blízkosti ornitologicky atraktivních Mutěnických rybníků. Území spravuje Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické. Díky podpoře veřejnosti se loni společnosti v lokalitě podařilo vykoupit 2,7 hektaru pozemků a dalších více než pět hektarů je v jednání.