Článek
Cesta k celoobličejové transplantaci prvního člověka tmavé pleti na světě byla poměrně trnitá. Po nehodě na dálnici u Los Angeles v srpnu 2013 byl ponechán v kómatu po dobu šesti měsíců, hospitalizován rok a půl a podstoupil více než 30 operací.
Robert přišel o rty, část nosu a levé ucho – jak připomíná agentura AP, nedalo se s tím nic dělat. Konečně v březnu 2018 byl zařazen do seznamu čekatelů na transplantaci obličeje, jenže čekání na dárce, aby odpovídal Robertovu odstínu kůže, se oproti jiným takovým zákrokům značně protáhlo.
„Tato zkušenost pro mě byla neuvěřitelnou cestou, naplněnou mnoha výzvami,“ přiznal Chelsea pro AP.
„Dnes jsem však nadšený, že mohu říci, že jsem na cestě k uzdravení díky neuvěřitelnému týmu lékařů a personálu v nemocnici Brigham and Women's Hospital v Bostonu, rovněž i lásce a podpoře mé rodiny a přátel. A také mé neochvějné víře. Bůh žehnej dárci a jeho rodině,“ dodal.
Nejstarší pacient
Bohdan Pomahač, ředitel centra Plastic Surgery Transplantation v dané americké nemocnici, k tomu poznamenal: „Přestože je Robert ve svých 68 letech nejstarším pacientem po transplantaci obličeje, zotavuje se pozoruhodně rychle.“
Lékaři v IKEM umí k transplantacím převážet bijící srdce
Pomahač vedl lékařský tým, který v roce 2011 provedl první úplnou transplantaci obličeje v USA. Byla třetí na světě.