Článek
První kontakt měsíčního kotouče se slunečním diskem byl z tuzemska pozorovatelný přibližně v 11 hodin a 44 minut.
S přibývajícím časem bylo zatmění výraznější, přičemž maximum úkazu, kdy Měsíc zakrýval průměrně asi 17 procent Slunce, nastalo zhruba ve 12:39 SELČ. Se slunečním kotoučem se pak Měsíc rozloučil zhruba ve 13:36.
Jak upozorňuje Hvězdárna a planetárium hlavního města Prahy, tak uvedené časy platily pro 50° severní šířky a 15° východní délky. Jde o tzv. astronomický střed, který se nachází kousek od Kouřimi na Kolínsku. Časy pro ostatní místa Česka se o několik minut liší.
Slunce mimořádně vysoko nad obzorem
„Na území Česka a také Slovenska bylo zatmění viditelné okolo poledne ve výšce přes 60° nad obzorem. Při největším zákrytu Měsíc zakrýval až 19 procent slunečního disku, a to na severozápadě Čech. Šlo o nejvýše položené sluneční zatmění nad obzorem u nás do 5. června 2179,“ sdělil Novinkám fotograf a popularizátor astronomie Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
Podle Evy Markové, předsedkyně Sluneční sekce České astronomické společnosti, se navíc po šesti letech jednalo o první zatmění ze série sedmi částečných slunečních zatmění, která budeme moci vidět mezi lety 2021 až 2030.
V části světa prstencové
Podle tiskové zprávy pražského planetária je aktuální zatmění viditelné jako prstencové „z pozorovatelsky nepříliš přívětivých oblastí táhnoucích se od severní Kanady přes Grónsko a polární oblasti až k nejsevernějším částem Sibiře“.
Jako částečné zatmění je pozorovatelné z velké části Evropy, severní poloviny Asie a z oblastí ležících v severozápadní části Atlantiku.
K zatmění Slunce dochází, když Měsíc ve fázi novu prochází mezi Sluncem a Zemí, přičemž úplně nebo částečně zakryje pozemskému pozorovateli výhled na sluneční kotouč. V případě úplného zatmění je Slunce Měsícem zakryto zcela, v případě prstencového a částečného zatmění luna zakrývá pouze část slunečního disku. |
---|
Méně obvyklé prstencové zatmění je možné pozorovat tehdy, když je Měsíc na své výstředné dráze dál od naší planety a pozorovateli se tedy jeví úhlově menší než Slunce. |
Zdroj: Planetum |
Pozor na oči
Podmínkou k pozorování úkazu bylo samozřejmě příznivé počasí. Úkaz bylo možné pozorovat i pouhýma očima, ale pouze se speciálními brýlemi či skrze svářečský filtr nejméně stupně 13, jelikož bez použití vhodných ochranných pomůcek se můžeme vystavovat nebezpečí vážného a trvalého poškození zraku.
„Můžete jej pozorovat i malým dalekohledem, ale pak je nutné použít před objektiv náležitý filtr, nikdy se nedívejte na Slunce do dalekohledu přímo,“ dodala astronomka Marková.
Svět pozoroval zatmění Měsíce, „krvavý superúplněk“
Nejbližší úplné zatmění Slunce pozorovatelné u nás podle ní proběhne až 7. října 2135, kdy by mělo být vidět, pokud bude dobré počasí, v Ústí nad Labem, Liberci, Hradci Králové, Olomouci nebo v Ostravě.