Hlavní obsah

Plasty jsou už všude, i na dně Mariánského příkopu, oznámili vědci

Jedenáct kilometrů pod hladinou moře v Mariánském příkopu našli vědci plastovou tašku. Přívalu plastového odpadu tak neunikl ani nejhlubší kout světových oceánů. Na základě nedávno zveřejněné studie týmu japonských vědců to napsal magazín National Geographic. Badatelé tvrdí, že plastový odpad je všudypřítomný i více než 6000 metrů pod hladinou.

Foto: Profimedia.cz

Zbytky plastů na dně moří vážně poškozují ekosystémy.

Článek

Závěry vycházejí z fotografií a videí pořízených za uplynulých třicet let dálkově ovládanými hlubokomořskými přístroji v rámci projektu japonských oceánografů, který mapuje přítomnost odpadu v hlubinách oceánů. Materiály zachycené při tisících ponorů byly zpřístupněny k veřejnému užití loni na jaře.

„Z 5010 ponorů v databázi bylo zaznamenáno 3425 člověkem vyrobených předmětů. Přes 33 procent odpadu tvořily makroplasty, z nichž 89 procent byly výrobky určené na jedno použití, a tyto poměry v hloubkách větších než 6000 metrů ještě narostly na 52, resp. 92 procent. Hloubkovým rekordem byla plastová taška v 10 898 metrech pod hladinou v Mariánském příkopě,” uvádějí autoři výzkumu.

Data podle vědců ukazují, že dopad suchozemských aktivit člověka už se rozšířil i do nejtemnějších hlubin oceánu v oblastech vzdálených více než 1000 kilometrů od pevniny. Také se zjistilo, že kusy plastů běžně přicházejí do kontaktu s mořskými organismy, když se například namotávají na živočichy. Hlubokomořské organismy se nacházely na 17 procentech záběrů plovoucího plastového odpadu.

Jedinou efektivní možností, jak zabránit dalšímu ohrožení ekosystémů v mořských hlubinách, je podle autorů zmiňovaného výzkumu regulace výroby jednorázových plastových produktů a omezení jejich proudění na otevřené moře. National Geographic v této souvislosti cituje studii z roku 2017, která zjistila, že většinu plastového odpadu do moří a oceánů přináší desítka řek protékajících hustě zalidněnými regiony.

Související témata:

Výběr článků

Načítám