Článek
Oblast nálezů přezdívaná „pouštní hřbitov fosilií“ ukazuje pozůstatky tvorů, kteří se kdysi před miliony lety pohybovali po Zemi, přesněji řečeno pod vodou.
„Cenným nálezem je právě masivní čelist druhu žraloka megalodona, jednoho z největších predátorů, jaký kdy žil,“ konstatoval nyní Quilodran.
Stopy z Kréty by mohly patřit nejstaršímu vzpřímenému předchůdci člověka
Agentura Reuters zprostředkovala video s objevenými zkamenělinami, zaujme především obří zub pradávného mořského dravce. Obecně mohl měřit i 18 centimetrů.
„Velký zub“
Megalodon (Carcharocles megalodon, v překladu „velký zub“, či také Otodus megalodon) je vyhynulý druh žraloka, který žil podle zatím nejnovějšího datování před asi 23 až 3,6 milionu let během období od raného miocénu do pliocénu.
Podle jedněch vědeckých názorů patřil do čeledi lamnovití (Lamnidae) a byl blízkým příbuzným velkého žraloka bílého (Carcharodon carcharias), podle jiných např. do vyhynulé čeledi Otodontidae.
Prehistorické rybě hrozí vyhynutí. Po 65 milionech let totiž přišli lidé
Megalodon mohl vzhledem připomínat mohutnějšího žraloka bílého či se mohl podobat žraloku velikému (Cetorhinus maximus) či písečnému (Carcharias taurus).
V Egyptě našli 43 milionů let starou fosilii čtyřnohého předchůdce velryby
Zkameněliny naznačují, že tento prehistorický žralok mohl měřit na délku až okolo 16 metrů - ti obzvlášť velcí zřejmě i více, možná až 20 metrů, přičemž megalodon mohl vážit cca 30 až 50 tun. Jeho velké čelisti, vybavené silnými a robustními zuby sloužícími k zabíjení a trhání kořisti, mohly vyvinout při skousnutí sílu 108 500 až 182 200 newtonů.
Jeho potravou pravděpodobně byli i kytovci, jenže megalodon na rozdíl od nich vymřel, i když se dávnými oceány proháněl takřka 20 milionů let.
Žraločí šupiny odhalily dávné vymírání
„Nebyl to ale on, na jehož predační tlak odpověděly velryby růstem ještě dříve, než naplno začal nemilosrdný cyklus ledových dob?“ zamýšleli se před lety biologové, jak je možné, že se z velryb stali obři.