Článek
Vědecký tým létá po stejné trase již 37 let a počítá ptáky na třetině kontinentu. Aktuální výzkum zahrnuje šest týdnů leteckých průzkumů napříč zemí.
„Je to smutné, mnoho řek je suchých. Vidíme mnohem větší poklesy počtu ptáků, než bych očekával, a to jsme zažili už i 70 procentní úbytek těchto opeřených živočichů,“ prohlásil podle agentury AP profesor Richard Kingsford z UNSW.
Australská řeka Darling je nejsušší od roku 1900
Na mokřadech u města Moree v Novém Jižním Walesu, které dříve bývalo hlavním územím pro rozmnožování tamních volavek, kolpíků a ibisů, zbylo jen velmi málo ptactva.
Oblast kolem Moree trápí sucho dva roky a letos zde spadlo jen 15 procent průměrných srážek. Podobně to vypadá na většině východní Austrálie.
V některých místech ptáci vůbec nejsou
Svoji daň si vybraly i rozsáhlé požáry. Výrazně decimují například populaci v chráněné oblasti Macquarie Marshes, kde na konci 90. let žily stovky tisíc ptáků a ještě před třemi roky se jim tam docela dařilo.
V Austrálii poprvé v historii vyhlásili nejvyšší stupeň ohrožení kvůli katastrofálním požárům
„Tam, kde je voda, jde pouze o velmi malé rybníky či přímo jen stojaté kaluže, což opravdu nemůže stačit ptačím populacím, aby zde mohly bez potíží hnízdit,“ uvedl farmář Patrick Johnstone z Moree, který se podílí na monitorování a fotografování zdejšího ptactva.
V některých oblastech se ptáci nevyskytovali vůbec. Vše nasvědčuje tomu, že letošní rok bude ve srovnání s předešlými opravdu tím nejkatastrofičtějším. Někteří ptáci se tedy přesunuli do ústí řeky Murray v jižní Austrálii, kde jsou, jak píše AP, „mokřady alespoň mokré“...
„Nemyslíme si, že je tam o moc více než padesát tisíc ptáků. Jde skutečně o dramatickou změnu,“ poznamenal na závěr Kingsford.
Jedinou záchranou může podle něj být jen více vody v řekách. A to nastane až tehdy, jestliže přijdou výraznější deště.