Článek
Kra se odlomila od Ameryho šelfového ledovce, dostala oficiální název D-28. Podle expertů z australské vědecko-výzkumné organizace Australian Antarctic Division měří ulomený kus zhruba 50 krát 30 kilometrů.
For once, this was NOT due to climate change. https://t.co/i7WYQRvE2O
— DW News (@dwnews) 1. října 2019
Rozdíl mezi 20. a 25. zářím...
Odhadovaná hmotnost ledu je podle BBC zhruba 315 miliard tun. Bude trvat roky, než se rozpadne a roztaje.
Odtržení ledové masy nemá mít přímý dopad na hladiny moří, jelikož šelfový ledovec už byl plovoucí – podobně jako kostka ledu ve sklenici vody.
Šelfový ledovec je silná plovoucí ledová plošina, která se vyskytuje v místech, kde ledovce či další toky ledu z ledového příkrovu tečou dolů k pobřeží a na povrch oceánu. Nacházejí se v Antarktidě, Grónsku, Kanadě a v ruské části Arktidy. |
Ameryho šelfový ledovec má jinak plochu okolo 60 tisíc kilometrů čtverečních, je tak třetím největším v Antarktidě. Podle vědců oceánská voda proniká až 550 kilometrů pod ledovec.
Trhlina od roku 2000
K aktuálnímu oddělení došlo v místě, které Australané v rámci svého antarktického programu monitorují posledních 20 let – právě kvůli pravděpodobnosti odtržení masivních kusů.
A giant iceberg, bigger than Ipswich has broken away from an ice shelf in Antarctica. It's a rare event that last happened more than half a century ago - but scientists say it has nothing to do with climate change. #7NEWS pic.twitter.com/vmJmeF9t9x
— 7NEWS Brisbane (@7NewsBrisbane) 1. října 2019
Trhlinu v přední části Ameryho ledovce poprvé zaznamenali v roce 2000. Vědci tehdy předpověděli, že se z něj obrovské celistvé množství ledu bude odlamovat mezi lety 2010 a 2015.
„Jsem opravdu nadšená, že to po těch letech vidím. Byli jsme si jistí, že se to nakonec stane, byť jsme to čekali trochu jinde, ale všichni jsme byli napjatí,“ přiznala britskému deníku The Guardian glacioložka Helen Amanda Frickerová.
První velké oddělení od 60. let
Jde o první významné telení daného ledovce od 60. let minulého století, konkrétně od roků 1963 a 1964, přesto odborníci věří, že v tomto případě nejde o důsledek změn klimatu, které způsobují větší tání ledu.
Hladiny moří rychle stoupají, varují vědci z panelu OSN
„Je to součást normálního cyklu ledovcového šelfu. Průměrně každých 60 až 70 let dojde k odtržení,“ vysvětlila Frickerová s tím, že tato konkrétní nynější událost tedy není žádným důvodem ke znepokojení. Zvlášť když nemá hned zapříčinit zvýšení hladiny oceánu.