Článek
Vozítko ve čtvrtek 18. února bezpečně dosedlo do oblasti marsovského kráteru Jezero, kde bude hledat stopy dávného mikrobiálního života na rudé planetě.
Na videozáznamu jsou záběry pořízené z různých kamer umístěných na vozítku, natočeny byly poté, co sonda vstoupila do atmosféry Marsu.
Americký robot přistál na Marsu a poslal první snímky
Nejprve je vidět rozevření padáku a následně přibližující se povrch planety. Nakonec lze spatřit rover, který sestupná sekce přistávacího zařízení spouští na třech lanech a po dosednutí průzkumného vozítka odlétá do bezpečné vzdálenosti.
Ze samotného přistávání není k dispozici žádný zvukový záznam, NASA však uveřejnila krátkou audionahrávku, kterou zařízení Perseverance pořídilo po přistání.
Je na ní slyšet vysoký zvuk, který vydávají přístroje na roveru, v pozadí jsou však patrné závany větru na povrchu naší sousední planety.
V první polovině audia/videa, které zprostředkovala agentura AP, je zvuk filtrován, aby byly zvuky větru z Marsu slyšitelnější. Ve druhé polovině nahrávky jsou autentické zvuky, které aparát zachytil – a dominují tam právě zvuky ze samotného roveru.
Přípravy budoucích výprav lidí na Mars
Úkolem vozítka je nejen pátrat po stopách mikrobiálního života v dávné minulosti, ale také plnit úkoly spojené s přípravou budoucích výprav lidí na Mars. Bude zároveň sbírat vzorky, které by měly být některou z pozdějších misí dopraveny na naši planetu.
NASA zveřejnila první barevné fotky Marsu
Přelomová mise zatím probíhá podle plánu. Po přistání vozítka na povrchu, které vždy patří k těm nejdramatičtějším součástem mise, robot Perseverance již o víkendu zaslal na Zemi též první barevné snímky rudé planety.
Rovněž už víme, že se mu podařilo dovézt s sebou neporušený průzkumný vrtulník Ingenuity (Vynalézavost).
Trvání mise roveru je plánováno na jeden marsovský rok, který trvá zhruba dvakrát tak dlouho jako rok pozemský.