Článek
Raketa i s kapslí Orion byla přepravena z budovy Vehicle Assembly Building (VAB) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) na rampu LC-39B.
See more images of the #Artemis I @NASA_SLS rocket and @NASA_Orion spacecraft as they arrived at Launch Pad 39B this morning. 📷➡️ https://t.co/cTEfEpR4DT pic.twitter.com/MQUci1Tv6Q
— NASA HQ PHOTO (@nasahqphoto) August 17, 2022
NASA plánuje v rámci programu Artemis na konci srpna vyslat novou obří raketu SLS s lodí Orion k Měsíci. Mise Artemis I, zkušební let bez posádky, má naši přirozenou družici obkroužit a vrátit se zpět na Zemi.
42denní mise
Start více než měsíc dlouhé lunární mise je naplánovaný na 29. srpna. Možnost startu se nabízí od 14.33 SELČ a potrvá dvě hodiny. Pokud se start podaří, raketa se po 42 dnech vrátí na naši planetu 10. října.
V případě neúspěchu, např. kvůli počasí, plánuje NASA další starty 2. a 5. září; na další pokus pak musí dva týdny počkat.
Američané hodlají na konci srpna vyslat raketu k Měsíci. Odhalili lidské stopy na povrchu
S výškou 98 metrů jsou měsíční raketa SLS společně s modulem Orion vyšší než socha Svobody.
Stroj čeká na let k Měsíci po opravách, které byly potřeba po červnových testech. Během nich se objevilo několik technických problémů včetně úniku paliva. Únik tankovaného vodíku ze systému dodávajícího palivo pro nádrž v hlavním stupni rakety určité vrásky inženýrům nadělal, nicméně celkově byl testovací odpočet rakety úspěšný.
Představitelé NASA v červenci ujistili, že veškeré potíže se podařilo vyřešit a testování rakety je téměř u konce.
K Měsíci míří první jihokorejská sonda. Bude zkoumat místa pro přistání
Program Artemis je zaměřený na průzkum a využití zdrojů ve vesmíru, včetně Měsíce a v budoucnu i Marsu. Má ambici dostat Američany opět na lunární povrch, kde byli naposledy v roce 1972 v rámci programu Apollo.
Artemis I je první fází tohoto programu, tj. nepilotovaný let lodi Orion kolem Měsíce a zpět na Zemi. Druhou etapou (Artemis II) bude stejný let Orionu kolem Měsíce, a tedy dosažení jeho oběžné dráhy, ale už s lidskou posádkou.
Třetí etapa (Artemis III) zahrnuje vysílání astronautů na stanici Lunar Gateway u Měsíce a později i přistání posádky na lunárním povrchu. Vůbec poprvé by na naší přirozené družici měla stanout i žena.
K Měsíci odstartovala nová sonda
Podle dřívějších odhadů NASA se poslední fáze uskuteční nejdříve v roce 2025.