Článek
Uvítací slavnostní ceremoniál na ISS je koncipován tak, jako kdyby na palubě Crew Dragonu byla standardní posádka.
Lidi by tato loď měla na orbitu, nedojde-li ke komplikacím, vzít již letos v červenci, nyní tam však v rámci testovací cesty kromě téměř 200 kilogramů nákladu dopravila jen figurínu se senzory. Přezdívá se jí Ripleyová podle hlavní hrdinky slavné filmové série Vetřelec.
U ISS stráví Crew Dragon asi pět dní, poté se vydá zpět k Zemi. Podle dosavadních plánů by měla přistát do vod Atlantského oceánu s pomocí padáků.
The hatch is open! At 8:07am ET, crew members aboard our orbiting laboratory opened the hatch between @SpaceX’s #CrewDragon spacecraft and the @Space_Station. Watch: https://t.co/oJKHgK8eV7 pic.twitter.com/NKFisziToV
— NASA (@NASA) 3. března 2019
Poté, co nyní došlo k otevření průlezu mezi lodí a stanicí, se mohl zahájit slavnostní ceremoniál, který vesmírná agentura NASA původně plánovala až zhruba na 16:45 SEČ.
Snaha zbavit se závislosti na Sojuzech
Agentura NASA start lodě od SpaceX označila ze novou kapitolu v pilotovaných kosmických letech, protože jde o první loď, kterou navrhla a postavila soukromá firma.
A new generation of space flight starts now with the arrival of @SpaceX’s Crew Dragon to the @Space_Station. Congratulations to all for this historic achievement getting us closer to flying American Astronauts on American rockets. #LaunchAmerica pic.twitter.com/QMOuE2ecwm
— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) 3. března 2019
Crew Dragon není jedinou lodí, díky které se Američané v programu pilotovaných letů mají zbavit závislosti na Rusku. Odkázání na stroje typu Sojuz je podle serveru Space.com stojí kolem 80 milionů dolarů za osobu na palubě (1,8 miliardy Kč).
„Jsme na cestě opět vyslat do vesmíru americké astronauty na americké raketě a z americké půdy – poprvé od konce provozu raketoplánů v roce 2011,” připomněl šéf NASA Jim Bridenstine.
Může se vám hodit na Zboží.cz: