Článek
Nosná raketa Falcon 9 odstartovala v sobotu 13. listopadu ve 13:19:30 SEČ ze vzletové rampy SLC-40 na kosmodromu Cape Canaveral Space Force Station.
První stupeň rakety po splnění úkolu nepoškozený přistál na plošině v Atlantickém oceánu. Tuto část rakety společnost používá opakovaně, včetně letu kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX s posádkou.
Bezosova raketová firma v potížích
„První stupeň B1058 nosné rakety Falcon 9 úspěšně přistál na plošině. Celkem má za sebou již devět úspěšných startů,“ informoval na svém Twitteru popularizátor kosmonautiky Michal Václavík z České kosmické kanceláře a ČVUT v Praze.
První stupeň B1058 nosné rakety Falcon 9 úspěšně přistál na plošině. Celkem má za sebou již 9 úspěšných startů. pic.twitter.com/sYa3WUuQVD
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) November 13, 2021
„Patnáct minut a 45 sekund po startu začalo oddělování 53 družic Starlink na oběžné dráze s výškou perigea 210 km, apogea 340 km a sklonem 53,2°,“ popsal Václavík.
Už 1844 družic Starlink
Původně byl start v plánu už na pátek 12. listopadu, firma ho ale musela odložit kvůli nepříznivému počasí. Také v sobotu ráno místo startu halila mlha, raketu bylo nejprve sotva vidět, zmínil web Space.com.
Ruská raketa vynesla další družice OneWeb pro síť, která umožní přístup na internet
Hlavním cílem projektu Starlink je dostupnější vysokorychlostní přístup k internetu po celém světě, zejména ve venkovských a odlehlých oblastech. Muskova společnost původně počítala s 1440 satelity, ale již získala souhlas pro 12 tisíc aparátů a dokonce uvažuje o pozdějším rozšíření sítě využívající až 30 tisíc družic.
Po tomto víkendovém startu má síť Starlink na oběžné dráze 1844 satelitů.
Čeští astronomové se bouří kvůli situaci na orbitě
Z podobných aktivit ovšem nejsou nadšení mnozí astronomové.
„Česká astronomická společnost důrazně upozorňuje na skutečnost, že nekontrolovaný nástup satelitních megakonstelací negativně zasahuje do práv ostatních uživatelů kosmického prostoru. Jedná se zejména o narušení astronomických měření, finanční ztráty, znehodnocení kulturního dědictví a riziko vzniku kosmického smetí,“ stojí např. v nedávném usnesení tuzemských astronomů.